Miasto

Klub Filmowy LGBT | Ona mnie nienawidzi

Pokaz filmu połączony z rozmową prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | „Ona mnie nienawidzi”

Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki 

18 listopada, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Film Spike’a Lee z roku 2004 Ona mnie nienawidzi (She Hate Me) to opowieść o czarnoskórym biotechniku, Jacku Armstrongu (w tej roli Anthony Mackie), który odkrywa oszustwa w swojej firmie, szykującej lek dla chorych na AIDS. Zwolniony z pracy, zostaje bez środków do życia. Wtedy pojawia się jego była dziewczyna, Fatima (Kerry Washington), która przedstawia mu propozycję nie do odrzucenia, by za odpowiedni plik dolarów zrobił jej i jej partnerce dziecko. A właściwie dwoje dzieci. Przyjacielska przysługa zmienia się wkrótce w dobrze prosperujący biznes – do Jacka zgłaszają się zastępy lesbijek, które pragną mieć potomstwo.

Dwukrotnie nominowany do Oscara Spike Lee to najsłynniejszy reżyser afroamerykański (u nas oglądaliśmy m.in. jego Plan doskonały i 25 godzinę), który przetarł szlaki dla innych czarnoskórych twórców kina. Niedługo trafi na polskie ekrany dokonana przez Lee przeróbka koreańskiego filmu Oldboy. W gwiazdorskiej obsadzie Ona mnie nienawidzi znaleźli się m.in.: Monica Bellucci, Woody Harrelson, Ellen Barkin, John Turturro i Jamel Debbouze.

Po seansie Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki zapraszają do dyskusji.

Wstęp wolny.

Klub Filmowy LGBT w ramach Uniwersytetu Krytycznego to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu. 

Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”. 

Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”. 

Kolejne spotkania cyklu:
25.11: Długoletni przyjaciele (Longtime Companion), reż. Norman René, USA 1989 
16.12: Mambo Italiano, reż. Émile Gaudreault, Kanada 2003 

Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym. 

 

uk jesien 2013

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM  

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij