Pokaz filmu połączony z rozmową prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.
Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | „Ona mnie nienawidzi”
Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki
18 listopada, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Film Spike’a Lee z roku 2004 Ona mnie nienawidzi (She Hate Me) to opowieść o czarnoskórym biotechniku, Jacku Armstrongu (w tej roli Anthony Mackie), który odkrywa oszustwa w swojej firmie, szykującej lek dla chorych na AIDS. Zwolniony z pracy, zostaje bez środków do życia. Wtedy pojawia się jego była dziewczyna, Fatima (Kerry Washington), która przedstawia mu propozycję nie do odrzucenia, by za odpowiedni plik dolarów zrobił jej i jej partnerce dziecko. A właściwie dwoje dzieci. Przyjacielska przysługa zmienia się wkrótce w dobrze prosperujący biznes – do Jacka zgłaszają się zastępy lesbijek, które pragną mieć potomstwo.
Dwukrotnie nominowany do Oscara Spike Lee to najsłynniejszy reżyser afroamerykański (u nas oglądaliśmy m.in. jego Plan doskonały i 25 godzinę), który przetarł szlaki dla innych czarnoskórych twórców kina. Niedługo trafi na polskie ekrany dokonana przez Lee przeróbka koreańskiego filmu Oldboy. W gwiazdorskiej obsadzie Ona mnie nienawidzi znaleźli się m.in.: Monica Bellucci, Woody Harrelson, Ellen Barkin, John Turturro i Jamel Debbouze.
Po seansie Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki zapraszają do dyskusji.
Wstęp wolny.
Klub Filmowy LGBT w ramach Uniwersytetu Krytycznego to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki – krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
Kolejne spotkania cyklu:
25.11: Długoletni przyjaciele (Longtime Companion), reż. Norman René, USA 1989
16.12: Mambo Italiano, reż. Émile Gaudreault, Kanada 2003
Pozostałe seminaria Uniwersytetu Krytycznego w semestrze jesiennym.
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.