Miasto

Feminarium: Kino kobiet w Polsce Ludowej

Kolejna odsłona feminarium poświęcona obecności kobiet w kinematografii okresu PRL,które poprowadzi Agnieszka Wiśniewska (KP).

17 października, czwartek, godz. 18.00, PAN, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, sala 144

Fundacja Gender Center oraz Instytut Badań Literackich PAN serdecznie zapraszają na spotkanie „Kino kobiet w Polsce Ludowej”.

W dyskusji udział wezmą:
dr Iwona Kurz (Uniwersytet Warszawski)
dr Eliza Szybowicz (krytyczka literacka, publicystka)
dr Monika Talarczyk-Gubała (Uniwersytet Szczeciński)

Prowadzenie: Agnieszka Wiśniewska (Krytyka Polityczna).

Przez lata reżyserki w polskiej kinematografii, jeśli chciały robić filmy, miały do wyboru głównie: albo pracę z mężem i bycie zawsze częścią duetu, albo robienie filmów dla dzieci i młodzieży, dokumentalnych i innych zaliczanych do mniej cenionych gatunków, albo wejście w rolę mężczyzn. Nie przypadkiem o Agnieszce Holland mówiono, że jest „jedynym mężczyzną” w zespole filmowym, w którym pracowała. Dlaczego tak się działo? Czy coś się zmieniło na przestrzeni lat? Monika Talarczyk-Gubała niemal równocześnie napisała dwie książki, które uzupełniają i porządkują narrację o kinie kobiet w Polsce (Ludowej). Biały mazur oraz Wszystko o Ewie – monografia twórczości Barbary Sass – będą punktem wyjścia do rozmowy o kinie kobiet. Czym charakteryzuje się to kino? Kiedy tak naprawdę zaczęło się wykluwać? Jak się zmienia? Czy nadal mamy do czynienia z „celuloidowym sufitem”, który utrudnia kobietom wybicie się w tej bardzo męskiej branży, jaką jest kinematografia?

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu dyskusji społeczno-kulturalnych „Feminaria”.
Wstęp wolny.

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij