Wystąpienia ekspertów i otwarta dyskusja z udziałem lokalnych polityków.
Czy budżet obywatelski (partycypacyjny )jest szansą na zwiększenie zaangażowanie obywatelek/ obywateli w proces decydowania o lokalnych wydatkach? Czy przyczynia się do większej przejrzystości działań samorządu terytorialnego? Czy wyrównuje szanse różnych grup obywatelek i obywateli i wpisuje się w politykę równych szans? Gdy w 2011 roku w Sopocie wprowadzono pierwszy w Polsce budżet obywatelski, nikt nie spodziewał się, że eksperyment ten będzie się cieszył w naszym kraju taką popularnością. Choć zainteresowanie polskich miast budżetem partycypacyjnym jest coraz większe, nadal jest wiele pytań, które wprowadzanie takich budżetów rodzi. Na część z nic, postaramy się odpowiedzieć w czasie debaty Budżet obywatelski w Opolu? Tak! Ale Jaki?
Prelegenci:
– Prezentacja założeń budżetu obywatelskiego Opola – Tomasz Kaliszan – radny Klubu Platformy Obywatelskiego Rady Miasta Opola, członek Stowarzyszenia Młodzi Demokraci;
– Budżet równych szans. Gender budgeting – Marta Siciarek – związana z Sopocką Inicjatywą Rozwojową inicjatywy obywatelskiej, która przyczyniła się do wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Sopocie, prezeska Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, członkini Stowarzyszenia Współpracy Kobiet NEWW Polska, ekspertka w zakresie polityki równych szans. Opowie o doświadczeniach Sopotu, Gdańska oraz Gdyni w zakresie wdrażania budżetów obywatelskich.
– Budżet obywatelski Wrocław 2013 – edukacja urzędników i mieszkańców – Dawid Krawczyk – Koordynator Klubu Krytyki Politycznej we Wrocławiu, student filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarz Dziennika Opinii.
Panel dyskusyjny:
– Zbigniew Kubalańca – przewodniczący klubu PO rady miasta Opola;
– Marcin Ociepa – przewodniczący klubu Razem dla Opola;
– Wioletta Porawska – przewodnicząca kubu PiS rady miasta Opola;
– Beata Kubica – członkini partii Zielonych, radna klubu SLD;
– Małgorzata Sekula – przewodnicząca klubu SLD.
Moderacja debaty: Szymon Pytlik, Klub Krytyki Politycznej w Opolu
10 października, czwartek, godz. 17.00, sala audytoryjna im. prof. Józefa Kokota (s. 20), Collegium Civitas Uniwersytetu Opolskiego, ul. Katowicka 89, Opole