Miasto

Gdzie leży granica? Relacje państwo-Kościół w III RP

Trzecie spotkanie z cyklu "Ile Kościoła w Polsce?" pod patronatem Szturmu na Szkoły.

18 września, środa, godz. 17.00, barStudio, Plac Defilad 1 (PKiN), Warszawa

W spotkaniu udziął wezmą:

Tomasz Dostatni – dominikanin, publicysta i duszpasterz inteligencji;
Jan Hartman – filozof i etyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego;
Jacek Kucharczyk – szef Instytutu Spraw Publicznych;
Mirosława Grabowska – socjolożka, dyrektor CBOSu;
Anna Dryjańska – Fundacja Feminoteka;
Marta Brzezińska-Waleszczyk – publicystka Frondy i Rzeczpospolitej.

Prowadzenie: Ewa Wanat, redaktorka naczelna Radia Dla Ciebie.

Gdyby nie Kościół katolicki, to byśmy żyli w innym kraju, naprawdę…” Zapewne każdy – niezależnie od wyznania, światopoglądu czy opcji politycznej – mógłby podpisać się pod tym stwierdzeniem jednej z rozmówczyń, z którą niedawno przeprowadzaliśmy wywiad do raportu na temat współczesnych relacji państwo-Kościół. A może rzecz nie w Kościele? Może żylibyśmy w innym kraju, gdyby nie rządzący i politycy, którzy określają granice wpływu Kościoła na państwo, jego instytucje i ustawodawstwo?

Podczas dyskusji w Barze Studio wieńczącej cykl debat „Ile Kościoła w państwie?” zapytamy rozmówców o to, jak widzą rolę Kościoła katolickiego, a także innych Kościołów i związków wyznaniowych w debacie publicznej. Kto ma rację? Czy ci, którzy głoszą, że Kościół katolicki jest w Polsce instytucją bardzo szczególną i dlatego powinien mieć silny wpływ na życie publiczne, zabierając głos także w sprawach politycznych, czy też ci, którzy uważają, że w nowoczesnym państwie Kościół powinien trzymać się z daleka od polityki?

Zapytamy także o to, jakie są w tej kwestii opinie i oczekiwania polskiego społeczeństwa. Czy – jak twierdzi wielu polityków – szczególna pozycja Kościoła daje się uzasadnić tym, że reprezentuje on w Polsce ogromną większość osób, które wyznają religię rzymskokatolicką? Czy też ważniejsza jest opinia samych Polek i Polaków, których 70% krytycznie się odnosi do politycznego zaangażowania Kościoła i duchownych katolickich w politykę?

Na koniec zapytamy też, czy dziś możliwe są (i w jakim kierunku) zmiany w relacjach Państwo-Kościół, czy też żadna ze stron nie jest jeszcze na to gotowa?


Informacje o cyklu debat.

Organizatorami i partnerami cyklu są: Instytut Spraw Publicznych, Polityka, Szturm na szkoły, barStudio

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij