Jak rozmawiać o książkach? Po co mi interpretacja? Jak szukać ciekawych lektur? Prowadzenie: Marta Konarzewska.
Spotkania co tydzień w czwartki o godz. 16.30, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16 (II piętro), Warszawa
Najbliższe spotkanie w czwartek 17 kwietnia: Chciałabym mękę waszej pracy pić przez rurkę – wokół Szewców Witkacego i władzy.
Warsztaty z zakresu literatury i związanych z nią tekstów kultury. Podczas cyklicznych spotkań omówione zostaną najciekawsze tematy poruszane w kulturze współczesnej. W semestrze zimowym uczestnicy mieli też szansę spotkać się z pisarkami Sylwią Chutnik, Kają Malanowską.
PLAN SPOTKAŃ:
SEMESTR WIOSENNY
9 i 16 stycznia, Analiza i interpretacja utworu poetyckiego. Analiza porównawcza – na przykładzie wybranych przykładów z liryki współczesnej i dawniejszej.
23 stycznia, Wątki modernistyczne: liryka nowoczesna, symbolizm, A. Rimbaud. Kontekst: H. Friedrich, Struktura nowoczesnej liryki.
6 lutego, Alice Munro, Drogie życie. Nagroda Nobla, nobliści i noblistki.
13 lutego, Wątki romantyczne I: upiór, zjawa, wampiryzm. Pieśń Konrada z Dziadów cz. III; wątki koszmaru i snu w tekstach romantycznych, modernistycznych i współczesnej kulturze popularnej; kontekst: Maria Janion, Wampir.
20 lutego, Wątki romantyczne II: miłość romantyczna, werteryzm. Kontekst: M. Piwińska, R. Barthes, Fragmenty dyskursu miłosnego.
27 lutego, Wątki romantyczne III: Matka Polka – jako topos i jako alegoria. Kontekst: Maria Janion, Kobiety i duch inności.
6 marca, Wątki pozytywistyczne: Lalka. Kontekst: Kazimiera Szczuka, Nuda buduaru.
13 marca, Forma narodowa / forma (homo)erotyczna – Witolda Gombrowicza Ferdydurke i Trans-Atlantyk. Kontekst: Grymasy Gombrowicza pod red. E. Płonowska-Ziarek
20 marca, Panny z Wilka Jarosława Iwaszkiewicza. Kontekst: Marcel Proust, W poszukiwaniu straconego czasu; German Ritz, Eros i sublimacja u Jarosława Iwaszkiewicza
2 kwietnia, Matura ustna, czyli omówienie zasad poprawnej prezentacji.
3 kwietnia, Nieuchwytna babska bujność sierpnia: Bruno Schulz – demiurg i masochista. Kontekst: Schultz. Przewodnik Krytyki Politycznej.
10 kwietnia, Gdzie był sędzia, którego nigdy nie widział? – Franz Kafka, Proces. Kontekst: Wola wiedzy Michela Foucault.
17 kwietnia, Chciałabym mękę waszej pracy pić przez rurkę – wokół Szewców Witkacego i władzy.
SEMESTR JESIENNY
19 września, Interpretacje i nadinterpretacje: Umberto Eco i Jonathan Culler – czytanie i (nad)rozumienie.
26 września, Toposy, motywy i archetypy: Czy Kain był weganinem?
3 października, Czy Makbet to perwersyjny kryminał? Lady Makbet: maska „kobiety” i „ciało koszmaru fatalne”.
10 października, Perwersyjny kryminał c.d.: Edyp i Oresteja w różnych tekstach kultury.
17 października, Nie tylko Kod Leonarda – literatura i apokryfy: J. Saramago, Ewangelia według Jezusa Chrystusa.
24 października, Miłość dworska, czyli dlaczego zawsze pragniemy partnerki innego?
7 listopada, Kaja Malanowska – spotkanie z autorką.
14 listopada, Trójkątne pożądanie c.d. – Kaja Malanowska, Patrz na mnie, Klaro.
21 listopada, Medea, Lisbeth i inne mścicielki.
28 listopada, Cwaniary Sylwii Chutnik.
5 grudnia, Sylwia Chutnik – spotkanie z autorką.
12 grudnia, Dlaczego zbrodnia jest rodzaju żeńskiego? Kryminał „z” oraz „bez” femme fatale (a jeśli bez, to „o co cho”?) Raymond Chandler kontra Henning Mankell.
19 grudnia, Prezentacja maturalna – omówienie tematów prezentacji maturalnych z języka polskiego uczestników warsztatów.
Terminy niektórych spotkań mogą ulec zmianie, spotkania z autorkami będą miały bardziej otwarty charakter, o szczegółach poinformujemy.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze przesłanie zgłoszenia na: redakcja[at]krytykapolityczna.pl z dopiskiem „Czytaj dalej”.
Dla maturzystów będzie to ciekawa i praktyczna powtórka systematyzująca wiedzę do egzaminów na poziomie rozszerzonym. Spotkania to pozytywna konfrontacja teoretycznej wiedzy szkolnej i wymagań maturalnych z praktycznym korzystaniem z kultury. Struktura programu jest inspirowana epokami i prądami literackimi, ale tylko po to, by pokazać, jak szeroko można je traktować i jak współczesna oferta wydawnicza uzupełnia je i dywersyfikuje.
Uczestnicy warsztatów, skupiających się wokół bardzo różnych tekstów (w tym lektur), wspólnie omówią ich nowe znaczenia po odczytaniu ich w znanych i nowych kontekstach i spróbują wspólnie przyjrzeć się definicjom i kanonom przekazywanym w programach szkolnych. Warsztaty zaplanowane zostały w blokach tematycznych, w ramach których omówionych zostanie kilka książek i realizowanych tam motywów: m.in.: kobieta fatalna i zbrodnia – na przykładzie Makbeta, czy Zbrodni i kary, ale też kryminałów Chandlera i Mankella czy Cwaniar Sylwii Chutnik; nawiązania mitologiczne (Balladyny i romanse) i apokryficzne (Ewangelia według Jezusa Chrystusa); trójkąt miłosny (Patrz na mnie, Klaro). Dobór książek będzie dostosowany do potrzeb i zainteresowań uczestników.
Młodzieży czytanie kojarzy się z „przerabianiem” lektur w odniesieniu do kilku programowych wątków. Te tendencje i brak czasu poświęcanego czytaniu jako takiemu sprzyjają negatywnemu nastawieniu do samej czynności czytania, a tym bardziej do podejmowania czytelniczej refleksji i własnych poszukiwań. Literatura bezpośrednio wiąże się z innymi tekstami kultury – sztukami wizualnymi, muzyką, teatrem. Wszystkie te obszary przeplatają się i mają na siebie wpływ, podkreślenie wagi czytelnictwa w procesie edukacji, przygotowuje dzieci oraz młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym – komentuje prowadząca cykl spotkań Marta Konarzewska.
Marta Konarzewska – opiekunka merytoryczna cyklu warsztatów; polonistka, krytyczka literacka. Naczelna magazynu „Furia”. Współautorka, razem z Piotrem Pacewiczem, książki Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu. Autorka tekstów w Przewodnikach Krytyki Politycznej, m.in. Brzozowski i Edukacja. Prowadzi spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Krytyki Politycznej oraz wiele spotkań literackich. Była przewodniczącą Stowarzyszenia im. K.K. Baczyńskiego, jurorką w Konkursach Poetyckich o Nagrodę im. K.K. Baczyńskiego. Współprowadziła wraz z Joanną Sikorzanką audycję „Podróże literackie” na antenie Radia Łódź. Publikowała m.in. we „Frazie”, w „Portrecie”, „Gazecie Wyborczej”. Wielokrotnie pełniła funkcję egzaminatorki podczas egzaminów maturalnych.
–
Wsparcie finansowe Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy: Szturm na szkoły, Warszawa czyta