Miasto

Czytaj dalej: warsztaty dla licealistów

Jak rozmawiać o książkach? Po co mi interpretacja? Jak szukać ciekawych lektur? Prowadzenie: Marta Konarzewska.

Spotkania co tydzień w czwartki o godz. 16.30, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16 (II piętro), Warszawa

Najbliższe spotkanie w czwartek 17 kwietnia: Chciałabym mękę waszej pracy pić przez rurkę – wokół Szewców Witkacego i władzy.

Warsztaty z zakresu literatury i związanych z nią tekstów kultury. Podczas cyklicznych spotkań omówione zostaną najciekawsze tematy poruszane w kulturze współczesnej. W semestrze zimowym uczestnicy mieli też szansę spotkać się z pisarkami Sylwią Chutnik, Kają Malanowską.

PLAN SPOTKAŃ:

SEMESTR WIOSENNY

9 i 16 stycznia, Analiza i interpretacja utworu poetyckiego. Analiza porównawcza – na przykładzie wybranych przykładów z liryki współczesnej i dawniejszej.

23 stycznia, Wątki modernistyczne: liryka nowoczesna, symbolizm, A. Rimbaud. Kontekst: H. Friedrich, Struktura nowoczesnej liryki.

6 lutego, Alice Munro, Drogie życie. Nagroda Nobla, nobliści i noblistki.

 

13 lutego, Wątki romantyczne I: upiór, zjawa, wampiryzm. Pieśń Konrada z Dziadów cz. III; wątki koszmaru i snu w tekstach romantycznych, modernistycznych i współczesnej kulturze popularnej; kontekst: Maria Janion, Wampir.

20 lutego, Wątki romantyczne II: miłość romantyczna, werteryzm. Kontekst: M. Piwińska, R. Barthes, Fragmenty dyskursu miłosnego.

27 lutego, Wątki romantyczne III: Matka Polka – jako topos i jako alegoria. Kontekst: Maria Janion, Kobiety i duch inności.

 

6 marca, Wątki pozytywistyczne: Lalka. Kontekst: Kazimiera Szczuka, Nuda buduaru.

 

13 marca, Forma narodowa / forma (homo)erotyczna – Witolda Gombrowicza Ferdydurke i Trans-Atlantyk. Kontekst: Grymasy Gombrowicza pod red. E. Płonowska-Ziarek

 

20 marca, Panny z Wilka Jarosława Iwaszkiewicza. Kontekst: Marcel Proust, W poszukiwaniu straconego czasu; German Ritz, Eros i sublimacja u Jarosława Iwaszkiewicza

 

2 kwietnia, Matura ustna, czyli omówienie zasad poprawnej prezentacji.

 

3 kwietnia, Nieuchwytna babska bujność sierpnia: Bruno Schulz – demiurg i masochista. Kontekst: Schultz. Przewodnik Krytyki Politycznej.

 

10 kwietnia, Gdzie był sędzia, którego nigdy nie widział? – Franz Kafka, Proces. Kontekst: Wola wiedzy Michela Foucault.

 

17 kwietnia, Chciałabym mękę waszej pracy pić przez rurkę – wokół Szewców Witkacego i władzy.

SEMESTR JESIENNY

19 września, Interpretacje i nadinterpretacje: Umberto Eco i Jonathan Culler – czytanie i (nad)rozumienie.

26 września, Toposy, motywy i archetypy: Czy Kain był weganinem?

3 października, Czy Makbet to perwersyjny kryminał? Lady Makbet: maska „kobiety” i „ciało koszmaru fatalne”.

10 października, Perwersyjny kryminał c.d.: Edyp i Oresteja w różnych tekstach kultury.

17 października, Nie tylko Kod Leonarda – literatura i apokryfy: J. Saramago, Ewangelia według Jezusa Chrystusa.

24 października, Miłość dworska, czyli  dlaczego zawsze pragniemy partnerki innego?

7 listopada, Kaja Malanowska – spotkanie z autorką.

14 listopada, Trójkątne pożądanie c.d. – Kaja Malanowska, Patrz na mnie, Klaro.

21 listopada, Medea, Lisbeth  i inne mścicielki.

28 listopada, Cwaniary Sylwii Chutnik.

5 grudnia, Sylwia Chutnik – spotkanie z autorką.

12 grudnia, Dlaczego zbrodnia jest rodzaju żeńskiego? Kryminał „z” oraz „bez” femme fatale (a jeśli bez, to „o co cho”?) Raymond Chandler kontra Henning Mankell.

19 grudnia, Prezentacja maturalna – omówienie tematów prezentacji maturalnych z języka polskiego uczestników warsztatów.

Terminy niektórych spotkań mogą ulec zmianie, spotkania z autorkami będą miały bardziej otwarty charakter, o szczegółach poinformujemy.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze przesłanie zgłoszenia na: redakcja[at]krytykapolityczna.pl z dopiskiem „Czytaj dalej”.

Dla maturzystów będzie to ciekawa i praktyczna powtórka systematyzująca wiedzę do egzaminów na poziomie rozszerzonym. Spotkania to pozytywna konfrontacja teoretycznej wiedzy szkolnej i wymagań maturalnych z praktycznym korzystaniem z kultury. Struktura programu jest inspirowana epokami i prądami literackimi, ale tylko po to, by pokazać, jak szeroko można je traktować i jak współczesna oferta wydawnicza uzupełnia je i dywersyfikuje.

Uczestnicy warsztatów, skupiających się wokół bardzo różnych tekstów (w tym lektur), wspólnie omówią ich nowe znaczenia po odczytaniu ich w znanych i nowych kontekstach i spróbują wspólnie przyjrzeć się definicjom i kanonom przekazywanym w programach szkolnych. Warsztaty zaplanowane zostały w blokach tematycznych, w ramach których omówionych zostanie kilka książek i realizowanych tam motywów: m.in.: kobieta fatalna i zbrodnia – na przykładzie Makbeta, czy Zbrodni i kary, ale też kryminałów Chandlera i Mankella czy Cwaniar Sylwii Chutnik; nawiązania mitologiczne (Balladyny i romanse) i apokryficzne (Ewangelia według Jezusa Chrystusa); trójkąt miłosny (Patrz na mnie, Klaro). Dobór książek będzie dostosowany do potrzeb i zainteresowań uczestników.

Młodzieży czytanie kojarzy się z „przerabianiem” lektur w odniesieniu do kilku programowych wątków. Te tendencje i brak czasu poświęcanego czytaniu jako takiemu sprzyjają negatywnemu nastawieniu do samej czynności czytania, a tym bardziej do podejmowania czytelniczej refleksji i własnych poszukiwań. Literatura bezpośrednio wiąże się z innymi tekstami kultury – sztukami wizualnymi, muzyką, teatrem. Wszystkie te obszary przeplatają się i mają na siebie wpływ, podkreślenie wagi czytelnictwa w procesie edukacji, przygotowuje dzieci oraz młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym – komentuje prowadząca cykl spotkań Marta Konarzewska.

Marta Konarzewska – opiekunka merytoryczna cyklu warsztatów; polonistka, krytyczka literacka. Naczelna magazynu „Furia”. Współautorka, razem z Piotrem Pacewiczem, książki Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu. Autorka tekstów w Przewodnikach Krytyki Politycznej, m.in. Brzozowski i Edukacja. Prowadzi spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego Krytyki Politycznej oraz wiele spotkań literackich. Była przewodniczącą Stowarzyszenia im. K.K. Baczyńskiego, jurorką w Konkursach Poetyckich o Nagrodę im. K.K. Baczyńskiego. Współprowadziła wraz z Joanną Sikorzanką audycję „Podróże literackie” na antenie Radia Łódź. Publikowała m.in. we „Frazie”, w „Portrecie”, „Gazecie Wyborczej”. Wielokrotnie pełniła funkcję egzaminatorki podczas egzaminów maturalnych.


Wsparcie finansowe Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy: Szturm na szkoły, Warszawa czyta


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij