Na pytanie: Jude? aktor, który niemieckiego nie znał, udzielić miał odpowiedzi po polsku pytaniem: Ja?, wyrażając w ten sposób swoje zdumienie.
Jak ostrożnie należy wyciągać wnioski z różnych opowieści o ludzkich postawach i zachowaniach, mówi historia, która wydarzyła się 6 września 1939 pod Łodzią. W grupie uciekinierów zmierzających do Warszawy, zatrzymanych przez patrol niemiecki, znalazł się Wacław Malinowski. Na pytanie: Jude? aktor, który niemieckiego nie znał, udzielić miał odpowiedzi po polsku pytaniem: Ja?, wyrażając w ten sposób swoje zdumienie. Naoczny świadek opowiadał to potem żonie artysty Wandzie Malinowskiej. Niemiec znaku zapytania nie dosłyszał, uznał, że aktor przyznaje się do „winy”. I strzelił. Iwo Gall i Czesław Strzelecki, którym o śmierci przyjaciela później opowiadano, odpowiedź jego zrozumieli podobnie jak ów Niemiec. Gall pisał potem ze wzruszeniem o „szlachetnej duszy Polaka”, który kłamiąc „oświadczył, że jest Żydem, a więc człowiekiem”.
Janina Hera – teatrolożka, historyczka, autorka książek „Z dziejów pantomimy” (1975) i „Henryk Tomaszewski i jego teatr” (1983).
Fragment dyskusji redakcyjnej „Kolaboranci-bojkot-weryfikacja” z „Pamiętnika Teatralnego”, nr 1-4/1997.