W warszawskiej Królikarni odbędzie się dyskusja o najnowszej książce Agaty Araszkiewicz.
28 czerwca, piątek, godz. 19.00, Królikarnia, ul.Puławska 113 A, Warszawa
Rozmowę wokół książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czas Kultury, poprowadzi Jacek Dobrowolski (Orgia Myśli), a wezmą z niej udział: Katarzyna Bratkowska (feministka), Agata Szcześniak (Krytyka Polityczna), Bogusław Deptuła (Art & Buissnes), Adam Wiedemann (poeta i pisarz) i Marek Wasilewski (Czas Kultury).
Nawiedzani przez dym to autorski zapis mentalnych podróży między Polską a Paryżem, czyli panorama esejów z ostatniej dekady, poświęconych sztuce, tożsamości, polityce i feminizmowi. Książka analizuje tożsamość w czasie przemiany, oddalenie służyy w niej zagęszczeniu spojrzenia, a marginalizacja z oddaleniem związana zamienia sie w afirmacje swobody płynnie przechodzącej od swojskości do obcości.
„Jako Polacy musimy zaakceptować, że nie tylko z powodu masowej emigracji stajemy się codziennym gościem w obcych krajach, ale także, że obce spojrzenia stają się nasze” – pisze Agata Araszkiewicz. „A nasze – obce” – można dodać. I chyba nie ma lepszego klucza do analizy kultury, sztuki, polityki, najnowszej historii i feminizmu niż ten, którego dostarcza nam atopiczny obserwator, czyli ten/ta, którzy znajdują się poza naszą przestrzenią, a jednak z niej wyrastają, którzy są „poza”, ale i głęboko w jej wnętrzu.
Teksty, felietony, wywiady zamieszone w tej książce są świadectwem ciekawego oglądu rzeczywistości, w której dzieje się coś ważnego, w której coś się zmienia. Są świadectwem, które ocierając się o świat rzeczy ważnych, nie ignoruje jednocześnie błahostek. Bo nigdy wszak nie wiadomo, co jest błahostką, a co fundamentem w obliczu wartości, które są bohaterami tej książki. Agata Araszkiewicz jest świadkiem i komentatorem wydarzeń na tyle odległym w przestrzeni, by w ich interpretacji zachować dystans, i na tyle zaangażowanym, by ciągle stawiać niecierpliwe pytania ważne dla nas wszystkich. I w Polsce, i w Europie”.
Magdalena Środa
O autorce:
Agata Araszkiewicz (ur. 1971) – pisze o kulturze, literaturze i sztuce. Doktorat z literatury polskiej pisanej przez kobiety międzywojnia zaczęła u Marii Janion, a skończyła we Francji u Hélène Cixous i Anne Berger na uniwersytecie Paris 8, w pierwszym z założonych w Europie Centrum Studiów Kobiecych i Genderowych. Napisała Wypowiadam wam moje życie. Melancholia Zuzanny Ginczanki (2001). Ostatnio w Bibliotece „Czasu Kultury” ukazała się jej książka Nawiedzani przez dym (2012). Wkrótce wydana zostanie La révolution oubliée. L’émergence d’une écriture féminine dans l’entre-deux-guerres polonais (Zapomniana rewolucja. Rozkwit kobiecego pisania w dwudziestoleciu międzywojennym). Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca. Publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Ex Librisie”, „Kresach”, „Obiegu”, „Krytyce Politycznej” i we francuskim magazynie „ProChoix”. Prowadzi blog www.flaneriaa.blox.pl. Mieszka w Brukseli.
[na podstawie krolikarnia.mnw.art.pl]