Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Brandys ‘72, czyli Englert pyta i odpowiada

Wszedł na ekrany wielki film wojenny radziecko-polski pod tytułem Wyzwolenie. Podobno znakomity. Opowiadano mi, że na przyjęciu na cześć radzieckiego reżysera Ozierowa miał miejsce zabawny epizod, którego bohaterem był polski aktor Jan Englert, grający jedną z ról w tym filmie. Po wielu pompatycznych toastach, wysławiających przyjaźń polsko-radziecką, mocno już pijany Englert podniósł się z kieliszkiem w ręku i zaczął uparcie powtarzać: „Ja nie mogę zrozumieć, dlaczego ciągle się mówi o przyjaźni polsko-radzieckiej… ja nie rozumiem, po co to jest potrzebne… zupełnie nie rozumiem…”. Przy stole biesiadnym wszyscy wpadli w popłoch, a pułkownik Zbigniew Załuski, polski współscenarzysta filmu, próbował Englerta siłą wyprowadzić z sali. Ale Englert nie pozwolił się wyprowadzić i dalej powtarzał swoje: „Zupełnie nie rozumiem, po co się gada o tej przyjaźni, zupełnie nie rozumiem…”. I naraz zakończył triumfalnie: „Bo przyjaźń ta jest faktem!”. Wszyscy odetchnęli, a nie pozbawiony instynktu samozachowawczego Jaś Englert stał się bohaterem wieczoru.

Marian Brandys (1912–1998) – pisarz, reportażysta. Specjalizował się w książkach historycznych, pisał także książki dla młodzieży. Pod koniec życia opublikował trzy tomy prowadzonych w latach 70. dzienników. Brat pisarza Kazimierza Brandysa, mąż aktorki Haliny Mikołajskiej.

 

Fragment Dziennika 1972 opublikowanego w 1996 r. 

 

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij