Zapraszamy na spotkanie z udziałem Johna Mpalizy prowadzone przez Beatę Szulęcką.
14 maja (wtorek), godz. 19.00 – w siedzibie Krytyki Politycznej przy ul. Foksal 16, II p. odbędzie się otwarta debata „Wszystko, czego nie chcielibyście wiedzieć o Kongu” z udziałem Johna Mpalizy, uchodźcą i aktywistą na rzecz praw człowieka z Demokratycznej Republiki Konga.
Prowadzenie: Beata Szulęcka.
We wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga trwa wyniszczający konflikt o władzę nad zasobami naturalnymi tego kraju. Prowincje Kivu i Katanga znajdują się pod nieustanną kontrolą zbrojnych grup, walczących o władzę nad lokalnymi kopalniami, a zachodni potentaci technologiczni wdrażają projekty sprawiedliwego handlu, mające na celu pacyfikację regionu. Aktywista z DRK, John Mpaliza opowie o aktualnych problemach społecznych, politycznych i gospodarczych tego zasobnego kraju – jednego z najbiedniejszych państw Afryki.
Strefa WolnoSłowa zaprasza na cykl spotkań z Johnem Mpalizą Balagizi, uchodźcą i aktywistą na rzecz praw człowieka z Demokratycznej Republiki Konga. To okazja do poznania losów Afryki i Demokratycznej Republiki Konga oraz spotkania z człowiekiem, który mówi w imieniu ludzi, którym zabrano głos i prawo do samostanowienia o sobie.
29 lipca 2012 r. John Mpalizą Balagizi rozpoczął marsz z Reggio Emilia we Włoszech do Brukseli, gdzie dotarł we wrześniu i spotkał się z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego. Wystąpił jako rzecznik ofiar wojny z lat 1998-2003, w której wyniku zginęło 6 mln ludzi, a jej skutki – konflikty społeczne, przemoc i bieda – trwają do dziś. Do jego marszu do Brukseli przyłączyło się wielu europejskich artystów i intelektualistów solidaryzujących się z kongijskim społeczeństwem, wśród nich artyści z Teatro dell’Argine i Strefy WolnoSłowej, którzy przygotowali razem we wrześniu 2012 w Theatre de Poche w Brukseli spektakl „Walking Shadows”, którego inspiracją stał się marsz Johna i wydarzenia w Demokratycznej Republice Konga.
Artyści razem, jako marsz „Footprints of Europe”, nadal walczą o zmianę. Protestują przeciwko milczącemu przyzwoleniu europejskich rządów na eksploatację ekonomiczną zasobnej w krzem Demokratycznej Republiki Konga przez międzynarodowe koncerny.