Po pokazie filmu "Strajk na Filozofii" podczas Planete+ DFF.
12 maja, niedziela, godz. 15.00 (start filmu), Kinoteka, plac Defilad, Warszawa
Debata w języku polskim i angielskim.
Wstęp wolny. Pierwszeństwo mają osoby z biletem na poprzedzający debate seans.
„Edukacja to nie towar”, „Bezpłatna edukacja”, „Pieniądze na edukację, a nie na armię” – hasła, które można było zobaczyć na wielkim strajku studenckim w Chorwacji w 2009 roku, pojawiały się w ostatnich latach w wielu innych krajach. Czy zamiana wyższych uczelni w firmy świadczące dopasowane do rynku „usługi edukacyjne” stała się już faktem? Czy odwrócenie tych niekorzystnych trendów zależy tylko od mobilizacji studentów? A może potrzebne są zmiany na wszystkich szczeblach szkolnego systemu i szeroka społeczna dyskusja, dlaczego coraz bardziej postrzegamy edukację jak indywidualną inwestycję, a coraz mniej jak wspólne dobro?
Uczestnicy debaty:
Igor Bezinovic – reżyser filmu Strajk na Filozofii
Adam Leszczyński – dziennikarz Gazety Wyborczej, wykładowca Instytutu Studiów Zaawansowanych
Christian Füller – dziennikarz (m.in. Die Tageszeitung i Spiegel On-line), autor wielu publikacji na temat edukacji i nauki. Stypendysta Komisji Fulbrighta i Instytutu Badań nad Społeczeństwem Maxa Plancka
Magdalena Błędowska – członkini Krytyki Politycznej, redaktorka Dziennika Opinii, publicystka
—
Dyskusja towarzyszy premierze książki Edukacja. Przewodnik Krytyki Politycznej.
O książce
Inwestycja w edukację jest najlepszą inwestycją w przyszłość – słyszymy na każdym kroku: w domu, w szkole, w mediach, z ust polityków i ekspertów. Coraz więcej z nas jest przekonanych, że odpowiedzialność za kształcenie uczniów spada na rodziców, a za jego finansowanie – na ich portfele. Że to nasza prywatna sprawa.
My nie patrzymy na szkołę przez okulary księgowego. Szkoła to nie towar, a pytanie, czy to się opłaca, nie jest najważniejsze. Chcemy edukacji powszechnie dostępnej i publicznej, która eliminuje, na ile to możliwe, nierówności. Szkoły wolnej, równej i demokratycznej, w której nie ma wyścigu szczurów, rankingów i segregacji.
Wśród autorów m.in.: Mirosław Dąbrowski, Anna Dzierzgowska, Henry Jenkins, Magdalena Kaszulanis, Marta Konarzewska, Piotr Laskowski, Kaja Malanowska, Przemysław Sadura, Mikołaj Herbst.
Książka ukazała się przy wsparciu Goethe-Institut oraz Open Society Foundations.