Miasto

Dizajnerzy MAłego LAboratorium FORmy

Sztuka Stosowana Społecznie, ekologiczna, funkcjonalna i koncepcyjnie przemyślana – jak jeszcze można określić prace MALAFORa?

Od lat mieszkają i tworzą w Trójmieście, Studiowali wzornictwo przemysłowe w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W założonym przez siebie przed prawie dekadą „Małym laboratorium formy” MALAFOR uprawiają dosłownie Sztukę Stosowaną Społecznie. Zaprojektowali m.in. koszyk na zakupy dla osób z niepełnosprawnością, kultową sofę wykonaną z papieru pochodzącego z recyklingu oraz swojskie drewniane kijki do uprawiania „Polish walking”. Ich funkcjonalne idee projektowe, zabarwione dystansem czy elementami zabawy, konsekwentna praca oraz kilka prestiżowych nagród dizajnerskich złożyło się na coraz lepiej znaną na świecie markę MALAFOR.

W poszukiwaniu nowych rozwiązań często staramy się znajdować nowe zastosowanie dla powszechnie znanych materiałów. Stało się tak w pracy nad „Blow Sofą”. Zdarza się też, że spostrzegamy i zmieniamy kontekst i konwencję ludzkich zachować. Tak jak w projekcie ” Polish walking”, gdzie widać nasz wkład w narodową fascynację sportem „Nordic walking”. Podczas projektowania staramy się zachować pewien balans. Bardzo poważnie traktujemy funkcjonalność naszych projektów, z kolei bawimy się tworząc ich koncepcję i wizerunek.
MALAFOR o sobie. 
 

Zapraszamy na kolejną odsłonę Sztuk Stosowanych Społecznie tym razem z Agatą Kulik-Pomorską i Pawłem Pomorskim oraz projektantem, Jarosławem Szymańskim w cyklu Uniwersytetu Krytycznego prowadzonego przez Huberta Bilewicza.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 7 maja o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk).

wstęp wolny

Hubert Bilewicz – historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Zajmuje się historią sztuki nowoczesnej, architektury i dizajnu oraz gender studies. Autor wielu artykułów naukowych, redaktor książki oraz autor podręcznika sztuki dla gimnazjów.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij