Miasto

Tutaj Tuwim: Kalendarium

Dyskusja, manifestacja, warsztaty dla dzieci, slam poetycki i wszystkie inne działania akcji TUTAJ TUWIM.


>>> Otwarte dyskusje i wykłady 
 o Tuwimie i inspirowane Tuwimem

wiosna i jesień 2013
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna)

Chcemy przybliżyć postać Juliana Tuwima, jego życie, czasy, w których tworzył i jego poglądy. Chcemy też umieścić Tuwima w kontekście dzisiejszych zjawisk i wydarzeń – jego wciąż aktualne teksty dają nam bowiem możliwość przyjrzenia się bliżej problemom współczesności.
 

Planowane spotkania:
Zaangażowanie. Grzech czy cnota?
Łódź – Warszawa, kiepska sprawa
„Małe co nieco” o Irenie Tuwim

—–

>>> Tuwim w tramwajach

maj – grudzień 2013
wybrane łódzkie tramwaje

A w maju

Zwykłem jeździć, szanowni panowie,

Na przedniej platformie tramwaju!

(Julian Tuwim Do krytyków)

Od maja do grudnia pasażerowie łódzkich tramwajów będą mieli okazję zapoznać się bliżej z wierszami Juliana Tuwima. Na plakatach umieszczonych w wagonach zawiesimy wiersze mniej znane (np. Nie śmiej się z nich…), wiersze o tematyce lokalnej (np. Łódź, Matka), a także te bardziej kontrowersyjne (np. Mój dzionek) i satyryczne (Bal w operze). Po zakończeniu konkursu graficznego na plakatach pojawią się najlepsze prace inspirowane twórczością poety.

 

—–

>>> Tuwim polityczny – manifestacja poetycka

Warsztaty robienia transparentów
20 maja 2013, poniedziałek, g. 19.00

Świetlica Krytyki Politycznej w  Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna)

Manifestacja
21 maja 2013, wtorek, g. 16.40

ul. Piotrkowska 104, przed wejściem do Urzędu Miasta

Czy poezja Juliana Tuwima jest nadal aktualna? Czy treści społeczne i polityczne w niej zawarte pasują do współczesnej rzeczywistości? Chcemy to sprawdzić. W tym celu zapraszamy na manifestację Tuwim polityczny pod Urzędem Miasta Łodzi, na której głośno odczytamy wybrane wiersze poety i zaprezentujemy ciekawe cytaty na transparentach. Godzinę manifestacji zaplanowaliśmy tak, żeby wychodzący z pracy urzędnicy mogli się do nas przyłączyć.

 

—–

>>> Tuwim movie – film z udziałem łodzianek i łodzian

20-26 maja 2013
Ławeczka Tuwima, Piotrkowska 104

Do realizacji krótkiego filmu Tuwim movie zaprosimy znanych i mniej znanych łodzian. Siedząc na ławeczce będą czytali fragmenty wierszy, które potem złożymy w krótki film Tuwim movie. Tłem dla filmu będą sceny z pobliża ławeczki.

 

—–

>>> Tuwimowska fabryka książek

20 czerwca 2013, czwartek, g. 10.30
Świetlica Krytyki Politycznej w  Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna) i ławeczka Tuwima

Fabryka książek to warsztaty dla dzieci polegające na własnoręcznym tworzeniu i ozdabianiu książek z wierszami Tuwima. Każde dziecko dostanie wydrukowane teksty do książeczki, a także materiały plastyczne do stworzenia jej oprawy. Na koniec wszyscy sfotografują się z własnoręcznie wykonanymi książeczkami przy ich autorze. W warsztacie wezmą udział dzieci z V klasy z SP nr 173 w Parku Sienkiewicza.

 

—–

>>> Czytelnia tuwimowska

trzy dni w wybrane letnie weekendy
Plac Wolności lub inna plenerowa lokalizacja

W trzy wakacyjne weekendy otwarta będzie tuwimowska czytelnia, do której każdy będzie mógł przyjść i poczytać dzieła Juliana Tuwima. Czytelnia ta będzie elementem działającej od czterech lat Czytelni Letniej Krytyki Politycznej na placu Wolności, co sprawi, że na utwory Tuwima będą mogli trafić również ludzie zainteresowani samą czytelnią. Do dodatkowych atrakcji planowanych w tuwimowskiej czytelni należą: głośne czytanie Tuwima na placu Wolności, nagrywanie filmu Tuwim movie z udziałem ochotników oraz czytelnia dla dzieci, czyli czytanie wierszy Tuwima najmłodszym.

 

—–

>>> Slam poetycki TWM:LDZ

14 września 2013
Dom Literatury, Roosevelta 17

Dzika gra! Straszna gra!

Oczy płoną! Serce gorze!

Który? Dwóch nas być nie może!

Albo ty – albo ja.

(Julian Tuwim Na noże)

Slam poetycki jest połączeniem żywej twórczości literackiej i aktorskiego performance’u: zgłoszeni literaci – zarówno profesjonalni jak i amatorzy – mają kilka minut na zaprezentowanie swoich utworów przed publicznością. To ona dokonuje wyboru zwycięzcy, który otrzymuje nagrodę. Tego typu imprezy, zapoczątkowane w latach 80. w Stanach Zjednoczonych, a od kilku lat obecne także w Polsce, przede wszystkim w największych ośrodkach kulturalnych jak Kraków czy Warszawa, zrywają z stereotypowym wizerunkiem poezji i udowadniają, że slam poetycki stanowić może doskonałą formę upowszechnienia literatury i spontanicznej zabawy.

Tematem slamu planowanego w projekcie będzie inspiracja twórczością Juliana Tuwima. Slam i następujący po nim koncert odbędą się dzień po urodzinach poety w Domu Literatury.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij