Debata Marka Balickiego o relacjach etyki i ekonomii w służbie zdrowia. Goście: Z. Szawarski, S. Zagórski, G. Luboiński.
Zapraszamy na drugą z cyklu debat o zdrowiu inspirowanych książką Zdrowie. Przewodnik Krytyki Politycznej, pt.: Racjonowanie dostępu do leczenia a daremne terapie. Etyka i ekonomia w służbie zdrowia.
11 kwietnia, czwartek, godz. 19.00, w siedzibie Krytyki Politycznej przy ul. Foksal 16
Gospodarzem spotkania i całego, realizowanego w ramach Uniwersytetu Krytycznego, cyklu Ochrona zdrowia w Polsce – zagadnienia i konteksty etyczne, polityczne i ekonomiczne jest Marek Balicki – minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, a obecnie dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie.
Gośćmi debaty będą:
Zbigniew Szawarski – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, filozof, etyk, przewodniczący Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN.
Sławomir Zagórski – dziennikarz naukowy, doktor nauk przyrodniczych, wieloletni szef działu nauki w Gazecie Wyborczej.
Grzegorz Luboiński – chirurg onkolog z Centrum Onkologii w Warszawie, doktor nauk medycznych, sekretarz Zarządu Głównego Polskiej Unii Onkologii.
Świadczenia medyczne należą do dóbr deficytowych. Społeczeństwo może przeznaczyć na opiekę zdrowotną tylko część swoich zasobów. W tym kontekście warto postawić sobie kilka istotnych pytań. Czy rozwiązaniem w tej sytuacji jest nierynkowe racjonowanie dostępu? Czy przy dokonującym się szybkim postępie w nauce państwo jest w stanie finansować wszystkie dostępne metody leczenia? Czy zbyt kosztowne leczenie jednych pacjentów nie jest beztroską wobec innych, dla których środków zabraknie? Kiedy mamy do czynienia z daremną terapią? Czy jesteśmy przygotowani do otwartej debaty na te drażliwe tematy? Przeanalizujemy różnice pomiędzy racjonowaniem ekonomicznym rynkowym a nierynkowym. Omówimy też racjonowanie jako problem moralny.
Zapis pierwszej debaty – część 1
Zapis pierwszej debaty – część 2
Relacja audio z pierwszej debaty
Publikacja Zdrowie. Przewodnik Krytyki Politycznej powstała przy wsparciu Fundacji im. F. Eberta. Wśród autorów m.in.: Marek Balicki, Edwin Bendyk, Weronika Chańska, Kinga Dunin, Stanisława Golinowska, Rafał Halik, Paulina Polak, Jacek Żakowski.
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.