Goście: prof. Jiang Huijuan i Yingnan Sun. Spotkanie poprowadzi Szymon Pytlik.
Wzrost gospodarczy i rozwój ekonomiczny rzadko pozostają bez wpływu na kulturę i obyczaje. Jak relacja ta wygląda we współczesnych Chinach?
Napięcie i wzajemny wpływ gospodarki i kultury znamy doskonale z naszej własnej historii najnowszej: widać to było wyraźnie po 1989 roku, kiedy transformacja gospodarcza skierowała cały kraj na tory błyskawicznej westernizacji, często na oślep. Chiny to kraj, gdzie niemal wszystko ma inny wymiar i inną skalę niż w Europie. Bezprecedensowy jest też niezwykle dynamiczny wzrost gospodarczy, jaki obserwujemy tam już od ponad dwóch dekad. W takich warunkach także relacje pomiędzy ekonomią a kulturą przybierają inne formy niż było to w naszym kraju, choć znaleźć można wiele elementów wspólnych.
O tym wszystkim będzie się można przekonać na spotkaniu poświęconym kulturowym konsekwencjom dynamicznego rozwoju gospodarczego ostatnich dekad dla tego olbrzymiego państwa.
Naszymi gośćmi będą:
– prof. Jiang Huijuan – współzałożycielka Instytutu Konfucjusza w Opolu, obecnie jego wicedyrektorka, oraz nauczycielka języka chińskiego;
– Yingnan Sun – ekonomista, pracownik Politechniki Opolskiej oraz Instytutu Konfucjusza w Opolu.
Spotkanie poprowadzi Szymon Pytlik (Klub Krytyki Politycznej w Opolu).
Dyskusję z udziałem uczestników oraz wszystkich zebranych poprzedzą krótkie prelekcje gości połączone z prezentacją relacji fotograficznych z Państwa Środka. Całe spotkanie będzie odbywało się w języku angielskim (z możliwością tłumaczenia pytań/odpowiedzi w razie potrzeby).
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, polityką, ekonomią, kulturą czy Dalekim Wschodem!
25 marca, poniedziałek, godz. 17.00, Collegium Civitas, ul. Katowicka 89, sala nr 119.
—
„Krytyka Polityczna” nr 29: Chiny blisko
Chiny blisko? Do tej pory były dla Europy raczej tym, co najdalsze, najbardziej egzotyczne i obce. Dziś Chiny są blisko w jak najbardziej dosłownym sensie. Wystarczy przejść się do dowolnego sklepu i sprawdzić, gdzie wyprodukowano większość dostępnych w nim towarów. Pogrążającą się w kryzysie Europę mają ratować chińskie nadwyżki budżetowe, chiński kapitał z impetem godnym XIX-wiecznych europejskich kolonizatorów penetruje Afrykę w poszukiwaniu surowców naturalnych, gleby, paliw.
Zebrane w numerze teksty próbują odebrać Chinom ich „chińskość”, spojrzeć na współczesność i najnowszą historię tego kraju jak na symptom ogólnych trendów. Wśród autorów m.in. Giovanni Arrighi, Wang Hui, Jane Hardy, Ai Weiwei.