Miasto

Razem, obok, przeciw sobie – jaka przyszłość dla wielokulturowej Warszawy?

Debata z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową.

Podczas debaty naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych wspólnie z mieszkańcami stolicy przyjrzą się postawom Polaków wobec przyjezdnych, jak i realiom, w jakich żyją obcokrajowcy w Warszawie. Zaproszeni eksperci będą dyskutować o stosunku Polaków do cudzoziemców oraz o barierach i wsparciu, jakie obcokrajowcy otrzymują przyjeżdżając do naszego kraju. Eksperci zostali dobrani tak, by poruszyć temat z możliwie wielu perspektyw.

21 marca, czwartek, godz. 18.00 w siedzibie Krytyki Politycznej w Warszawie przy ul. Foksal 16 (II piętro)

W panelu dyskusyjnym wezmą udział:

– dr Sławomir Łodziński – socjolog specjalizujący się w socjologii etniczności i Doradca Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych;

Katarzyna Wencel – prawniczka w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej, która na co dzień pomaga cudzoziemcom w przezwyciężaniu trudności związanych z ich pobytem w Polsce;

Abdulcadir Gabeire Farah z Fundacji dla Somalii, która udziela wsparcia nowoprzybyłym obcokrajowcom w odnalezieniu się w polskiej rzeczywistości;

Magdalena Wojno z Urzędu Miasta st. Warszawy członkini Komisji Dialogu Społecznego;

– dr Katarzyna Waszczyńska – antropolożka badająca społeczności lokalnej i zajmująca się problematyką mniejszości narodowych.

Debatę poprowadzi Jan Wróbel, publicysta dziennikarz radiowy, historyk i nauczyciel.

Debata Razem, obok, przeciw sobie – jaka przyszłość dla wielokulturowej Warszawy? to pierwsze z wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie „Jeden Świat” w ramach obchodów Tygodnia Walki z Rasizmem. To forma uczczenia Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na 21 marca. Święto upamiętnia masakrę w Sharpeville, która miała miejsce 21 marca 1960 roku w Republice Południowej Afryki, kiedy zamordowano 70 uczestników pokojowej demonstracji przeciwko wprowadzającej dyskryminację i segregację rasową polityce apartheidu.

Organizator: Stowarzyszenie „Jeden Świat” – organizacja pozarządowa, której misją jest promowanie idei pokoju i porozumienia między ludźmi poprzez międzynarodowy i krajowy wolontariat oraz edukację.

Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij