Miasto

„Yvonne Yvonne” – spektakl Weroniki Pelczyńskiej

Zapraszamy na spektakl "Yvonne Yvonne". Choreografia i wykonanie: Weronika Pelczyńska. 20 grudnia, godz. 20.00, CSW Kronika.

Zapraszamy na spektakl Yvonne Yvonne. Choreografia i wykonanie: Weronika Pelczyńska

20 grudnia, czwartek, godz. 20.00, CSW Kronika, Rynek 26, Bytom

Yvonne Rainer swoim słynnym „No Manifesto” zrewolucjonizowała myślenie o tańcu. „Nie dla spektaklu, nie dla wirtuozerii” ale też „nie dla stylu” i „nie dla kampu” – hasła utopijnej negacji z połowy lat sześćdziesiątych do dziś inspirują artystów. Yvonne, Yvonne to wybrane hasła ze słownika twórczości Yvonne Rainer widziane i interpretowane przez Weronikę Pelczyńską, polską choreografkę młodego pokolenia.”

Yvonne Rainer (ur, 1934 roku w San Francisco) – amerykańska tancerka, choreografka, twórczyni filmów i pisarka. Jej praca jest klasyfikowana jako sztuka minimalistyczna i eksperymentalna. Była jedną z założycielek Judson Dance Theater (1962) i grupy improwizacyjnej Grand Union (1970).

Weronika Pelczyńska – absolwentka eksperymentalnej akademii tańca współczesnego SEAD w Salzburgu, inżynier Politechniki Warszawskiej. Doświadczenie zawodowe i sceniczne zdobywała w Teatrze Studio Buffo oraz przy produkcjach Teatru Tańca Mufmi. W latach 2008–2009 wraz z zespołem Bodhi Project występowała w Austrii, Niemczech, Włoszech i Polsce, współpracując z takimi choreografami jak: Matej Kejzar, Jeremy Nelson, Ori Flomin, Rob Hayden, Editta Braun oraz Simone Sandroni. Od 2009 występuje w spektaklu „Prawa Półkula” w choreografii Marysi Stokłosy, współpracuje z zespołem Stephanie Thiersch Mouvoir z Kolonii oraz z zespołem Johannesa Wielanda w Kassel. W sezonie 2011 współpracowała m.in. z Davisem Freemanem czy Jozefem Fruckiem i Evangelią Kapetanea. Od lutego 2010 roku zaangażowana jest w tworzenie choreografii oraz ruchu scenicznego w sztukach teatralnych i filmie, pracowała między innymi z Agnieszką Glińską, Krzysztofem Stelmaszykiem, Barbarą Sass-Zdort, Jarosławem Gajewskim czy Robertem Jaroszem.

wstęp wolny

 —
Pokaz towarzyszy wydaniu książki Nowy taniec, rewolucje ciała pod red. Witolda Mrozka, która ukaże się nakłądem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij