Zapraszamy na spektakl "Yvonne Yvonne". Choreografia i wykonanie: Weronika Pelczyńska. 20 grudnia, godz. 20.00, CSW Kronika.
Zapraszamy na spektakl Yvonne Yvonne. Choreografia i wykonanie: Weronika Pelczyńska
20 grudnia, czwartek, godz. 20.00, CSW Kronika, Rynek 26, Bytom
Yvonne Rainer swoim słynnym „No Manifesto” zrewolucjonizowała myślenie o tańcu. „Nie dla spektaklu, nie dla wirtuozerii” ale też „nie dla stylu” i „nie dla kampu” – hasła utopijnej negacji z połowy lat sześćdziesiątych do dziś inspirują artystów. Yvonne, Yvonne to wybrane hasła ze słownika twórczości Yvonne Rainer widziane i interpretowane przez Weronikę Pelczyńską, polską choreografkę młodego pokolenia.”
Yvonne Rainer (ur, 1934 roku w San Francisco) – amerykańska tancerka, choreografka, twórczyni filmów i pisarka. Jej praca jest klasyfikowana jako sztuka minimalistyczna i eksperymentalna. Była jedną z założycielek Judson Dance Theater (1962) i grupy improwizacyjnej Grand Union (1970).
Weronika Pelczyńska – absolwentka eksperymentalnej akademii tańca współczesnego SEAD w Salzburgu, inżynier Politechniki Warszawskiej. Doświadczenie zawodowe i sceniczne zdobywała w Teatrze Studio Buffo oraz przy produkcjach Teatru Tańca Mufmi. W latach 2008–2009 wraz z zespołem Bodhi Project występowała w Austrii, Niemczech, Włoszech i Polsce, współpracując z takimi choreografami jak: Matej Kejzar, Jeremy Nelson, Ori Flomin, Rob Hayden, Editta Braun oraz Simone Sandroni. Od 2009 występuje w spektaklu „Prawa Półkula” w choreografii Marysi Stokłosy, współpracuje z zespołem Stephanie Thiersch Mouvoir z Kolonii oraz z zespołem Johannesa Wielanda w Kassel. W sezonie 2011 współpracowała m.in. z Davisem Freemanem czy Jozefem Fruckiem i Evangelią Kapetanea. Od lutego 2010 roku zaangażowana jest w tworzenie choreografii oraz ruchu scenicznego w sztukach teatralnych i filmie, pracowała między innymi z Agnieszką Glińską, Krzysztofem Stelmaszykiem, Barbarą Sass-Zdort, Jarosławem Gajewskim czy Robertem Jaroszem.
wstęp wolny
—
Pokaz towarzyszy wydaniu książki Nowy taniec, rewolucje ciała pod red. Witolda Mrozka, która ukaże się nakłądem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.