Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Antkowiak ’93, czyli drżyjcie chłopy

Czekałem na panią premier [Suchocką*] w Urzędzie Rady Ministrów – od wielu godzin trwały trudne rozmowy z „Solidarnością”. Spodziewałem się, że wyjdzie wykończona, zniechęcona. Tymczasem wyszła z sali rześka, uśmiechnięta, w pięknym żakiecie i spódnicy, które określała żartobliwie jako coś „sztucznego”. – Chcę pochwalić się panu bardzo dobrym zakupem, czyli bluzką pańskiego autorstwa z salonu „Mody Polskiej” – powiedziała i naturalnie podbiła mnie od razu.

– Ale nawet gdyby nie była tak miła, zrozumielibyśmy się natychmiast, gdyż ja uwielbiam ubierać duże, zamaszyste kobiety. Od pierwszego wejrzenia wiem, jak rozłożyć kieszenie, lamówki, guziki – słowem – proporcje.

Podoba mi się, że pani premier stylizuje się na kobietę aktywną. Wybrała sobie mundurek, ale w dobrym tego znaczeniu tego słowa. Dlatego, że styl klasycznych kostiumów dobrze zgadza się z jej wewnętrznymi i zewnętrznymi cechami […]. Czyli – ten mundur ją wyraża. Widać, że jest to osoba obowiązkowa, solidna, troszkę typu „drżyjcie chłopy”. Nie przebiera się za trzpiotkę, romantyczkę czy kogoś w tym rodzaju.

Jerzy Antkowiak (ur. 1935) – jeden z najbardziej znanych polskich projektantów mody. Od 1961 roku pracownik Mody Polskiej, potem jej dyrektor artystyczny, do likwidacji w 1998 roku.

Fragment książki „Sekrety modnych pań” napisanej wspólnie z Barbarą Żmijewską, 1993.

* Hanna Suchocka (ur. 1946) – prawniczka i polityczka. Od 1968 roku działaczka Stronnictwa Demokratycznego, od 1991 – Unii Demokratycznej, (potem Unii Wolności). Posłanka w latach 1980-85 i 1989-2001. Pierwsza i jak dotąd jedyna kobieta sprawująca w Polsce urząd premiera (1992-93). Od 2001 roku ambasadorka RP w Watykanie.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij