Świat

Dokąd zmierza ProAlt?

W sierpniu 2010 r. powstał ProAlt – lewicowa organizacja pozarządowa skupiona na sprawach socjalnych.

Przypomina ona oddolnie działający ruch społeczny, a skupia intelektualistów, takich jak Tereza Stöckelová czy prof. John Keller, studentów, robotników. Są to osoby w różnym wieku, z różnym wykształceniem i kapitałem kulturowym, także katolicy. Jak sami przyznają, łączy ich chęć zmiany społecznej i wpływania na politykę socjalną państwa. Jest ich około czterystu całych Czechach.

Od powstania ProAlt zorganizował kilka dużych demonstracji. Największa (od 1989 r.) zgromadziła na placu Wacława w Pradze w kwietniu tego roku blisko 100 tysięcy ludzi. Była to reakcja na antyspołeczne działania rządu i odbyła się pod hasłem „Stop rządowi”.

Oprócz protestów stowarzyszenie prowadzi kampanię „Stop reformie socjalnej”, odbywają się również spotkania i debaty – wszystko to ze składek członkowskich. W niektórych miastach ProAlt stale pomaga osobom dotkniętym wykluczeniem społecznym. Przykładem jest Ondra Marek, który na co dzień pracuje z mniejszością romską w Ostrawie. Działacze pojawiają się też mediach, gdzie są zapraszani do dyskusji o polityce socjalnej w Czechach. Nie zmienia to jednak faktu, że przez mainstream ruch uznawany jest za skrajnie radykalny, co wzbudza nieufność, szczególnie wśród zamożnej klasy średniej.

ProAlt współpracuje ze związkami zawodowymi, które angażują się w organizowane przez stowarzyszenie demonstracje. Niestety w Czechach bycie członkiem związku nie jest zbyt popularne; podobnie jak w Polsce związki często kojarzą się z komuną.

Członkowie stowarzyszenia przyznają, że potrzebują wypracować spójny program dla całej organizacji. Obecnie działają bardzo reaktywnie, poprzez akcje i eventy, za którymi nie idzie znacząca zmiana społeczna. ProAlt ma też pewne problemy z samoorganizacją i rozproszeniem aktywnych członków, którzy działają w różnych miastach i różnych dziedzinach.

Nie wiadomo na razie, jaką drogę obierze organizacja: czy stworzy strukturę na tyle silną, by móc się zinstytucjonalizować i pozyskiwać duże granty, czy raczej będzie kontynuować dotychczasową działalność. Członkowie ProAlt zdają sobie sprawę, że muszą sobie odpowiedzieć na pytania o cele i metody ich realizacji, a także określić swoją rolę w dyskursie publicznym.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Agnieszka Muras
Agnieszka Muras
Szkoła Liderów
Agnieszka Muras jest działaczką społeczną i koordynatorką programu kształcenia liderów miejskich w Fundacji Szkoła Liderów. Pracowała w HEAL Polska, działając na rzecz poprawy jakości powietrza oraz w Krytyce Politycznej, tworząc Świetlicę „Na Granicy” w Cieszynie.
Zamknij