Miasto

Inna strona polskiego kina: Kobiety za kamerą – polskie reżyserki

Seminarium prowadzone przez Krzysztofa Tomasika. 15 stycznia, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa.

Uniwersytet Krytyczny | Inna strona polskiego kina | Kobiety za kamerą – polskie reżyserki

Prowadzenie: Krzysztof Tomasik

15 stycznia, wtorek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa 


Po raz pierwszy zajmiemy nie tym co przed, ale za kamerą. Opowieść o reżyserkach to nie tylko nieco inna historia polskiego kina, ale także opowieść o marginalizowaniu kobiet w przestrzeni publicznej. Czy polskie reżyserki to tylko Holland i Sass? Co się stało z absolwentkami łódzkiej Filmówki, dlaczego tak niewiele z nich przebiło się do samodzielnej twórczości fabularnej? Kim były te, którym udało się zadebiutować? Jak wiele ze zrealizowanych przez nie filmów wpisuje się w nurt kina kobiecego? Od Wandy Jakubowskiej i Marii Kaniewskiej, przez Hankę Włodarczyk, Ewę Kruk po Jolantę Słobodzian.

Cykl „Inna strona polskiego kina” realizowany jest w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Polskie kino jest tak naprawdę nieznane – to zdanie leży u podstaw nowego cyklu seminariów Krzysztofa Tomasika. W czasie kolejnych spotkań rozmowa dotyczyć będzie poruszanych przez rodzimą kinematografię tematów, które nie kojarzą się z polskim filmem: mniejszościami seksualnymi, erotyką, feminizmem. Zastanawiać będziemy się nie tylko, jak te tematy zostały zaprezentowane, ale także w jaki sposób zostały odczytane przez krytykę filmową i do czego służyły scenarzystom i reżyserom. Przy okazji pojawić się musi pytanie czy spojrzenie na polskie kino z innej niż zazwyczaj strony daje szansę okryć twórców niesłusznie zapomnianych i ich dokonania, niefunkcjonujące w powszechnej świadomości. Wszystkie spotkania będą licznie ilustrowane zarówno zdjęciami, jak i fragmentami filmów.

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

UM
 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij