Miasto

Psychodelia w Europie i na Słowiańszczyźnie – wykład K. Sipowicza

Wykład z cyklu Pojęcie psychodelików w antropologii, kulturze, medycynie i filozofii.

16 listopada, piątek, godz. 19.00, Instytut Studiów Zaawansowanych, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Wykłady prezentują źródła (m.in. filozoficzne, antropologiczne, historyczne, farmaceutyczne), w których udokumentowano lub sugerowano używanie psychodelików w różnych cywilizacjach. Autor omówi pojęcia psychodelii oraz enteogenów; przywoła rozważania m.in. Aldousa Huxleya czy Immanuela Kanta na temat percepcji; opisze słynny wynalazek Alberta Hofmanna (LSD-25) oraz doświadczenia związane z jego odkryciem. Jednym z głównych tematów będzie obecność psychodelii w polskiej literaturze i sztuce, wykładom towar zyszą prezentacje dzieł artystów od Witkacego po twórców street artu.

Wykłady odbywają się w piątki o godz. 19.00:

19.10 – Ogólne pojęcie psychodelii i doświadczenia z enteogenami jako źrodło religii

16.11 – Psychodelia w Europie i na Słowiańszczyźnie

30.11 – Psychodeliczni romantycy i młodopolacy

21.12 – Witkacy, Szukalski i peyotl

11.01 – Kodeinowy Białoszewski i hipisi

25.01 – Psychodelia we współczesnej poezji i prozie polskiej

dr Kamil Sipowicz – historyk filozofii, dziennikarz i artysta. Autor licznych tekstów z zakresu filozofii i muzyki, publikował m.in. w magazynie „Jazz”, „Studia Philosophiae Christianae”, „Playboyu”, „Gazecie Wyborczej”. W 1999 redaktor naczelny miesięcznika „Max”. W 1983 zadebiutował jako poeta w podziemnym wydawnictwie Przedświt oraz w miesięczniku „Twórczość”. Od tego czasu wydał kilka tomików poezji, m.in. Świder metafizyczny i Pieśni solarne. W 2003 roku opublikował książkę Heidegger: degeneracja i nieautentyczność. W 2008 roku opublikował książkę Hipisi w PRL-u. W 2012 w Wydawnictwie Krytyki Politycznej ukaże się jego nowa książka Encyklopedia polskiej psychodelii (Od Mickiewicza do Masłowskiej, od Witkacego do street artu).

Wykład jest częścią projektu „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013”, realizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy. 
UM 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij