Krzysztof Tomasik

Englert ’90, czyli prywatność za czterech goryli

– Teraz w drugim programie idą doskonałe „Rozmowy bez sekretów”, w których amerykańscy aktorzy mówią bardzo szczerze o swoim życiu prywatnym. Czy w Polsce taki program byłby możliwy?

– Jeśli system gwiazd w Polsce zostanie stworzony, sam w takim programie chętnie wezmę udział. Ale wtedy, kiedy będę mieć dom ogrodzony wysokim płotem w niewiadomym miejscu, czterech goryli i nie będę wstawał po gazety i bułki, żeby je sam sobie kupić. Wtedy tak! Wtedy proszę bardzo! Wtedy jestem gotów odpowiedzieć na najbardziej intymne pytania. Natomiast w momencie w którym mam codzienny, bezpośredni styk z przeciętnym widzem, który jest coraz mniej kulturalny i coraz gorzej wychowany, moje życie prywatne jest moją absolutną własnością.

Jan Englert (ur. 1943) – popularny aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie. W latach 1987–93 i 1996–2002 rektor warszawskiej PWST. Na ekranie debiutował jako nastolatek w Kanale (1957) Andrzeja Wajdy. Największą popularność przyniosły mu seriale telewizyjne: Kolumbowie (1970) Janusza Morgensterna, Noce i dnie (1977) Jerzego Antczaka, Dom (1980-2000) Jana Łomnickiego. Brat reżysera teatralnego Macieja Englerta.

Fragment programu „100 pytań do…”, pytanie zadała Joanna Wielhorska-Sauczek z TVP, 1990.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij