Miasto

Gauza: Awantura o Dziulę

Wanda Zieleńczyk, zastrzelona w 1943 r. poetka i działaczka komunistycznego podziemia, jest patronką jednej z łódzkich podstawówek. Nie podoba się to ONR i Młodzieży Wszechpolskiej.

Łódzka „Gazeta Wyborcza” opublikowała list Michała Gauzy (KP) komentujący spór o Zieleńczyk.

„W czasie wojny pracowała z dziećmi w świetlicy na Rakowcu. Prawdopodobnie przez miesiąc, dwa należała do Związku Walki Młodych, wg IPN „nieformalnej i nielicznej” grupy założonej w lipcu 1943 roku. Miesiąc później Wanda Zieleńczyk już nie żyła. Złapana przez gestapo, była więźniarką Serbii, zakładu karnego dla kobiet sąsiadującego z Pawiakiem, gdzie w sierpniu 1943 została rozstrzelana z siostrą i matką. Miała wtedy 23 lata.

Dziś pamięć o młodej aktywistce jest bardzo słaba, choć Dziula ciągle jest patronką Szkoły Podstawowej nr 189 w Łodzi. I oto prawie 70 lat po zamordowaniu poetki przez hitlerowców do gabinetu dyrektora SP 189 wkraczają młodzi chłopcy, działacze Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) i Młodzieży Wszechpolskiej z zamiarem zrobienia porządku z tzw. reliktami komunizmu”.

Czytaj całość.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Kasia Gauza
Kasia Gauza
Aktywistka, miłośniczka historii
Aktywistka. Od lat zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat Rewolucji 1905 roku.
Zamknij