Krzysztof Tomasik

Kotarba ’90, czyli odwieczne problemy

Mam dopiero 17 lat i nie znam się dobrze na filmach, ale mam parę uwag. Ostatnio przeczytałam dwie piękne książki – piękne, ale i niełatwe do zdobycia – “Hrabia Monte Christo” Aleksandra Dumasa i “Nędznicy” Wiktora Hugo. Są to książki, które naprawdę każdy mógłby (powinien) przeczytać, tak jak np. “Trylogię”. Ale wiem równocześnie, że niektórzy moi rówieśnicy – i nie tylko – czytają jedną książkę na rok. Czy więc nie można by przybliżyć tej literatury przez wyświetlanie zrealizowanych na jej podstawie filmów? Może właśnie obejrzany film spowoduje sięgnięcie po książkę, choćby z ciekawości, aby porównać wersję literacką i filmową. Zresztą oba filmy były kiedyś wyświetlane w telewizji, ale jak! “Hrabiego” obejrzałam tylko dlatego, że byłam chora i nie poszłam do szkoły. A “Nędzników” oglądałam tylko do połowy, gdyż był wyświetlany bardzo późno, w nocy. Można by powtórzyć emisję tych filmów, o innej porze.

Bogumiła Kotarba, Kraków.


Fragment listu do redakcji, tygodnik „Film”, styczeń 1990.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Krzysztof Tomasik
Krzysztof Tomasik
Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.
Zamknij