Klub Krytyki Politycznej w Łodzi i Fabryka Równości zapraszają na cykl filmów krótkometrażowych Bavo Defurne Ognisko, Marynarz, Święty i Szczególnie teraz, na wiosnę.
4 czerwca, poniedziałek, g. 18:00, Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Piotrkowska 101.
4 czerwca, w poniedziałek, o godz. 18:00 zapraszamy na pokaz filmów krótkometrażowych Bavo Defurne’a. Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101.
Cykl filmów krótkometrażowych Bavo Defurne Ognisko, Marynarz, Święty i Szczególnie teraz, na wiosnę. Krótkie filmy urodzonego w Gandawie twórcy opowiadają o pierwszych erotycznych zauroczeniach i rozczarowaniach, o fascynacji młodym męskim ciałem, o poszukiwaniach miejsca na Ziemi. Defurne odwołuje się w swej twórczości do do ikon kultury gejowskiej, takich jak święty Sebastian czy Jean Genet, a także nawiązuje do estetyki mistrzów kina i popkultury: Carla Theodora Dreyera, Siergieja Eisensteina, Leni Riefenstahl, Pierre’a i Gillesa.
Urodzony w 1971 roku, absolwent Lukas St Art School w Brukseli, artysta, fotograf i filmowiec. Bavo Defurne zasłynął debiutancką serią nagradzanych przez krytyków filmów krótkometrażowych, które eksplorowały tematy stale pojawiające się w jego twórczości: homoseksualnej miłości i straty, ciała, siły natury i ciszy.
Ognisko (Kampvuur, 2000) było największym osiągnięciem Bavo jako twórcy filmów krótkometrażowych. Prezentowane było na najważniejszych festiwalach i zdobywało wiele nagród. Zostało kupione przez wiele stacji telewizyjnych, w tym Canal+ we Francji i Channel 4 w Wielkiej Brytanii. Kompilacja filmów krótkometrażowych Bavo Defurne była dystrybuowana w kinach i na DVD w wielu krajach. Poszczególne filmy prezentowane były również w galeriach sztuki, w tym w Kunsthalle w Wiedniu i w Sala Kubo-Kutxa w San Sebastian. W 2011 roku Bavo Defurne napisał i wyreżyserował pierwszy film pełnometrażowy Noordzee, Texas, w którym rozwija wcześniej podejmowane tematy.
Bavo Defurne mieszka w Ostend w Belgii, na wybrzeżu gdzie powstawały zdjęcia do Noordzee, Texas.
Pokaz organizowany w partnerstwie z Fabryką Równości, dzięki uprzejmości Tongariro.