Dyskusja nt. twórczości Artura Żmijewskiego i pokaz jego prac "Berek", "Wybory.pl". Goście: Zofia Waślicka, Stanisław Ruksza, Wojtek Zrałek-Kossakowski. 28 maja, godz. 18.00, Świetlica KP.
Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” oraz Koło Artystyczno – Naukowe „Poza Pracownią” zapraszają na dyskusję o twórczości Artura Żmijewskiego i pokaz prac „Berek”, „Wybory.pl”.
Spotkanie odbędzie się 28 maja, poniedziałek o godz. 18.00 w siedzibie Świetlicy (ul. Zamkowa 1, Cieszyn)
Goście:
– Zofia Waślicka (redaktorka serwisu 7. Berlin Biennale)
– Stanisław Ruksza (CSW „Kronika” w Bytomiu),
– Wojciech Zrałek – Kossakowski (KP)
Prowadzenie:
Joanna Wowrzeczka (Uniwersytet Śląski, Krytyka Polityczna)
Pretekstem do dyskusji o twórczości Artura Żmijewskiego jest ukazanie się książki Żmijewski. Przewodnik Krytyki Politycznej oraz 7. Berlin Biennale, którego artysta jest kuratorem.
O KSIĄŻCE
Sztuka Artura Żmijewskiego wydaje się bezwstydna: nagie ciała, gra w berka w Auschwitz, wystawienie mszy w teatrze. A tak naprawdę bardzo wiele w niej wstydu. Naszego własnego. Przed patrzeniem na kalectwo, słuchaniem chóru głuchoniemych. Przed udziałem i zaangażowaniem. „Demonstrować? Przecież to obciach” – myślimy. Artysta konfrontuje nas z tym obciachem, ze społecznym i psychicznym oporem. Z silną pokusą cynizmu.
Żmijewski to jeden z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych twórców, wywołujący gorące dyskusje. Pole sztuki okazało się dla niego za ciasne, dlatego czerpie z polityki, dyskursu naukowego i doświadczenia ruchów społecznych. Eksperymentuje z publicznością i z innymi twórcami.
Przewodnik Krytyki Politycznej pokazuję drogę artystyczną Artura Żmijewskiego – od sztuki krytycznej, przez głośny manifest Stosowane sztuki społeczne, aż po rolę kuratora Biennale w Berlinie.
Artur Żmijewski – artysta i filmowiec związany z Fundacją Galerii Foksal. Redaktor artystyczny „Krytyki Politycznej”. Kurator 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.
Berek (1999) – film. Grupa nagich osób w różnym wieku bawi się w berka w komorze gazowej, miejscu Zagłady. Zażenowanie i wstyd, potem entuzjazm. Rozbrojenie miejsca martyrologii.
Wybory.pl (2005) – projekt kuratorski prowadzony wraz z Pawłem Althamerem w Centrum Sztuki Współczesnej. Do udziału zaproszono zmarginalizowanych artystów (znajomych Żmijewskiego i Althamera), którzy nie zrobili wielkiej polskiej międzynarodowej kariery, a także osoby spoza świata sztuki.