Lata 60. pół wieku później, czyli co nam zostało z rewolucji. Wykład prof. Davida Pichaske w ramach cyklu The Invisible Republic, poświęconego tradycji
kontestacji i przemianom społecznym po polsku i amerykańsku.
26 kwietnia, czwartek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101
Kultura narkotyków, seksu i rock-and-rolla, cechująca Amerykę w latach sześćdziesiątych, była elementem szerszego buntu przeciwko Systemowi, który zdaniem mojego pokolenia kontrolował nasze życie. Ów bunt przybierał rozmaite formy. W mojej książce Generation in Motion (Pokolenie w ruchu) nazywam je „poziomami protestu”: bezpośrednia konfrontacja w postaci demonstracji ulicznych i strajków okupacyjnych; próby włączania się w struktury władzy w nadziei na zmianę Systemu od środka; wycofywanie się w alternatywne światy i religie; satyra i krytyka społeczna wyrażana w muzyce, filmie i literaturze, czy wreszcie absurdalne happeningi i prowadzony z podziemia sabotaż.
Dziś, pół wieku później, System jest znacznie potężniejszy niż wtedy. Jednocześnie zauważam nie tylko odnowione zainteresowanie latami sześćdziesiątymi, ale też liczne współczesne przykłady wszystkich tych form oporu — od zaangażowanych piosenek Davida Rovicsa po ruch Occupy Wall Street, a także poglądy i zachowanie moich dzisiejszych studentów.
Wykład zostanie wygłoszony w jęz. angielskim i będzie tłumaczony na język polski.
Profesor David Pichaske (ur. 1943) jest poetą, pisarzem, popularyzatorem literatury i wykładowcą w Southwest Minnesota State University w Marshall (Minnesota). Jako badacz literatury angielskojęzycznej zajmuje się nie tylko kulturą wysoką, ale i popularną. Pierwszy raz przyjechał do Polski jako stypendysta Fulbrighta. Przez dwa lata przyglądał się zachodzącym w naszym kraju przemianom, które opisał w książce „Poland in Transition: 1989-1991” (Ellis Press, 1994).
www.davidpichaske.com
Sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.