Miasto

Łódź, 26 kwietnia: Pichaske, Lata 60. pół wieku później

pichaskeLata 60. pół wieku później, czyli co nam zostało z rewolucji. Wykład prof. Davida Pichaske w ramach cyklu The Invisible Republic, poświęconego tradycji kontestacji i przemianom społecznym po polsku i amerykańsku.
26 kwietnia, czwartek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101

Kultura narkotyków, seksu i rock-and-rolla, cechująca Amerykę w latach sześćdziesiątych, była elementem szerszego buntu przeciwko Systemowi, który zdaniem mojego pokolenia kontrolował nasze życie. Ów bunt przybierał rozmaite formy. W mojej książce Generation in Motion (Pokolenie w ruchu) nazywam je „poziomami protestu”: bezpośrednia konfrontacja w postaci demonstracji ulicznych i strajków okupacyjnych; próby włączania się w struktury władzy w nadziei na zmianę Systemu od środka; wycofywanie się w alternatywne światy i religie; satyra i krytyka społeczna wyrażana w muzyce, filmie i literaturze, czy wreszcie absurdalne happeningi i prowadzony z podziemia sabotaż.

Dziś, pół wieku później, System jest znacznie potężniejszy niż wtedy. Jednocześnie zauważam nie tylko odnowione zainteresowanie latami sześćdziesiątymi, ale też liczne współczesne przykłady wszystkich tych form oporu — od zaangażowanych piosenek Davida Rovicsa po ruch Occupy Wall Street, a także poglądy i zachowanie moich dzisiejszych studentów.

Wykład zostanie wygłoszony w jęz. angielskim i będzie tłumaczony na język polski.

Profesor David Pichaske (ur. 1943) jest poetą, pisarzem, popularyzatorem literatury i wykładowcą w Southwest Minnesota State University w Marshall (Minnesota). Jako badacz literatury angielskojęzycznej zajmuje się nie tylko kulturą wysoką, ale i popularną. Pierwszy raz przyjechał do Polski jako stypendysta Fulbrighta. Przez dwa lata przyglądał się zachodzącym w naszym kraju przemianom, które opisał w książce „Poland in Transition: 1989-1991” (Ellis Press, 1994).
www.davidpichaske.com

Sfinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
lodz-kreuje

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij