Bohaterem kolejnego spotkania seminaryjnego z cyklu „Czytanki Polityczne” będzie Jacques Rancière, autor „Na brzegach politycznego”.
18 stycznia, środa, godz. 18.00
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi (ul. Piotrkowska 101). Wstęp wolny
W działaniach, myślach i mowie dokonuje się zmiana, która przesuwa lub rozrywa linie oddzielające to, co możliwe od tego, czego niepodobna pomyśleć. Modyfikuje to, co jest widzialne, przekształca realia określające to, kto ma polityczny głos, kto może mówić i zostać usłyszany. Podział tego, co wspólne, a zarazem tego co nas dzieli, tego co współdzielimy, a zatem – słowami Ranciere’a – dzielenie postrzegalnego, jest stawką polityki jako takiej. Demokracja to usunięcie „naturalnej”, „odwiecznej” władzy – każdy może zająć jej puste miejsce – oto polityka, która cały czas od nowa ustanawia polityczny podmiot i granice jego działania. Zamach na tak rozumianą politykę, pragnienie ustalenia raz na zawsze granic i uczestników agory, to zamach na demokrację.
Kolejna odsłona czytanek politycznych poświęcona będzie ujęciu polityki i demokracji w myśli francuskiego filozofa Jacquesa Rancière’a. Wszyscy czytamy "Dziesięć tez o polityce" (w: J. Rancière, Na brzegach politycznego, tłum. I. Bojadżijewa, J. Sowa, Korporacja Ha!art, Kraków 2008). By nie reprodukować odwiecznego porządku cyrkulacji myśli referatów nie będzie…
Zapraszamy.