Rusza nasz specjalny serwis ukraiński: codziennie korespondencje Pawła Pieniążka z Kijowa, rozmowy, komentarze, analizy.
Tak otwartej rywalizacji Zachodu z Rosją o przyszłość Ukrainy jak obecnie nie było od zakończenia zimnej wojny – pisze Sławomir Sierakowski. – Ani Zachód nie jest rajem, ani Rosja piekłem, ani Ukraina nie jest niczyim satelitą. Przede wszystkim jednak wciąż liczy się głos samych Ukraińców. A brzmi on coraz bardziej jednogłośnie i stanowczo. Mimo podziałów politycznych, różnych motywacji, a nawet języków i kultur Ukraińcy wyraźnie opowiadają się za integracją z Unią Europejską. I to wtedy, gdy Unia proponuje Ukraińcom znacznie gorsze warunki niż te, które mogłyby zadośćuczynić choćby bezpośrednim kosztom wyboru europejskiej drogi przez Ukrainę.
Nie pozostaje nam nic innego niż z jeszcze większą determinacją wspierać Ukraińców i naciskać na ich władze. Ale także wykorzystać ostatnie przebudzenie na Zachodzie, żeby skuteczniej promować integrację społeczną i kulturalną ukraińskiego społeczeństwa z unijnymi, aż możliwa będzie również integracja polityczna.
CZYTAJ W SERWISIE:
Andrzej Brylak, Alfabet ukraińskiej rewolucji: Gdzie śpią i co jedzą uczestnicy Euromajdanu? Czego słuchają? O czym dyskutują? I dlaczego boją się prowokacji?
Oleksij Radynski, Ukraina przestała być państwem suwerennym: Unijna dyplomacja ponosi klęskę za klęską na Ukrainie, bo wciąż nie ma pojęcia, czym jest Ukraina i co z tym dziwnym czterdziestomilionowym krajem zrobić.
Paweł Pieniążek z Kijowa, To nie jest koniec Majdanu: Rozbieranie przez milicję barykad nie ostudziło na razie nastrojów wśród protestujących Ukraińców.
Mark Leonard, Piłka jest po stronie Ukrainy, Jeśli oni mają być naprawdę podmiotowi, to muszą sami zdecydować. Jeśli Ukraina ma skorumpowany, zły rząd, to sami Ukraińcy muszą go obalić.
Timothy Snyder, Wyjście dla Ukrainy? Ruch bezwizowy i edukacja uniwersytecka są mniej spektakularne niż poufne spotkania i filmowane przez telewizję zadymy, ale mogą się okazać rozstrzygające.
Oleksij Radynski, Uważajcie na Ukrainę: Przemoc, nie tylko ta milicyjna, może się okazać siłą napędową ruchu obywatelskiego na Ukrainie.
Serhij Żadan, To nie dyskoteka, to rewolucja: Wyciągnięcie niewinnych ludzi z łap tak zwanych stróżów prawa to sprawa honoru.
Oxana Shevel, Janukowycz przechytrzył sam siebie: Gdyby podpisał umowę z UE, na wschodzie i tak nie miałby konkurenta. Na zachodzie zaś wyszedłby na wielkiego integratora Ukrainy.
Marek Siwiec, Sytuacja na Ukrainie jest politycznie zablokowana: Między władzą i opozycją nie będzie zaufania, dopóki ukraiński rząd nie wróci do poważnych rozmów z UE.
Jarosław Hrycak, Protest przestał być proeuropejski, stał się antyrządowy: Inaczej niż Kreml, Janukowycz musi uważać na reakcje świata.
Sławomir Sierakowski, Ministrem spraw zagranicznych Ukrainy jest dziś jej społeczeństwo obywatelskie: Zazwyczaj społeczeństwa nie pełnią aktywnej roli w relacjach międzynarodowych. Ale czasem tak i teraz właśnie tak jest.
„Solidarność” z Ukrainą – stanowisko Prezydium KK NSZZ „Solidarność”: Potępiamy atak sił policyjnych na pokojowe zgromadzenia obywateli, deklarujemy współpracę ze związkami zawodowymi i pełne wsparcie dla europejskich aspiracji kraju.
Paweł Pieniążek, Occupy Kijów!: Od niedzielnej demonstracji, w której wzięło udział kilkaset tysięcy ludzi, centrum Kijowa zmieniło się nie do poznania.
Radosław Sikorski, Granice unijnej soft power na Ukrainie: Europeizacja Ukrainy powinna być wartością dla całego regionu, także dla Rosji.
Paweł Pieniążek, Najsilniejsze są hasła antyrządowe [rozmowa]: Ludzie są zdeterminowani, żeby walczyć, „bo z tą władzą nie da się dłużej wytrzymać”.
Oleksij Radynski, Wschodnie partnerstwo krwi: Gdyby Europie naprawdę zależało na Ukrainie, kontynuowałaby proces stowarzyszenia niezależnie od obecnych działań ukraińskiej władzy.
Ivan Krastev, Siła protestów nie pozwoli UE zbagatelizować tego konfliktu: Ale to sami Ukraińcy zdecydują, jaka będzie Ukraina.
Paweł Pieniążek z Kijowa, Władza uratowała protesty: Po rozgonieniu Euromajdanu dochodzą informacje o kolejnych buntach wśród milicji, która nie chce brać udziału w pacyfikacji ludności.
Paweł Pieniążek z Kijowa, Przemoc na Euromajdanie: Siłowe rozgonienie Euromajdanu jest zaskoczeniem. Prounijne demonstracje wygasały, straciły swoją dynamikę i po niedzieli prawdopodobnie nie starczyłoby już energii na kontynuowanie protestów. Teraz władza dała powód, aby wciąż wychodzić na ulice.
Sławomir Sierakowski, Ukraińcy w UE, Ukraina wciąż nie: Albo Bruksela wyciągnie wnioski z porażki i przygotuje plan bezpiecznej ekonomicznie integracji dla Ukrainy, albo kilkadziesiąt milionów Europejczyków zostanie poza UE.
Studenci z Euromajdanu, Za waszą i naszą Europę! „Rozchodzimy się zmęczeni, ale nie przegrani”. Odezwy rady koordynacyjnej protestujących studentów.
Paweł Pieniążek z Kijowa, Coraz więcej studentów na Majdanie: Chociaż strajk studencki został ogłoszony już w poniedziałek, do tej pory na Majdanie nie było widać takiej przewagi młodych ludzi.
Oksana Briuchowiecka, Prawicowa Swoboda udaje, że to ona prowadzi naród do Europy: Wychodzisz na Majdan, a dookoła słyszysz ksenofobiczne hasła.
Z Paweł Pieniążek z Kijowa, Z euromajdanu zniknęły partyjne flagi: Po apelu Tymoszenko nie było już widać flag opozycyjnych partii.
Sławomir Sierakowski, Tak otwartej rywalizacji Zachodu z Rosją o przyszłość Ukrainy nie było od zakończenia zimnej wojny: Najważniejszy jest jednak głos samych Ukraińców.
Roman Kuźniar, Ukraińcy nie chcą być „gorszymi Europejczykami”: Protesty na Ukrainie mogą zmienić ukraińską politykę.
Olaf Osica, Jeśli coś daje nadzieję na przyszłość, to ukraińskie społeczeństwo, nie elity: Jak doprowadzić do sytuacji, w której rozmawiamy twardo, mamy świadomość sprzeczności interesów, ale jesteśmy traktowani poważnie?
Ukraiński protest przeciwko zawieszeniu procesu stowarzyszeniowego z UE
Paweł Pieniążek, Ukraina nie podpisze umowy stowarzyszeniowej z UE. Odrzuciła też wszystkie projekty ustaw w sprawie leczenia lub uwolnienia Julii Tymoszenko.
Fotorelacja: Sto tysięcy ludzi na ulicach Kijowa
Sławomir Sierakowski, Ukraina jest sensem Unii Europejskiej: Unia, lekceważąc przez lata Ukrainę, zapomina, po co została stworzona.
Oleksij Radynski, Chcemy (do) lewicowej Europy: Jeśli istnieje przykład ostatecznie odpolitycznionej publicznej debaty, jest to debata o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską.