Przyjdź na manifestację solidarności z uchodźcami: sobota, 12 września, godz. 16.00, pomnik Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Nasza manifestacja jest symbolem wsparcia dla uchodźców, którzy codziennie przybywają do Europy, uciekając przed konfliktami zbrojnymi i prześladowaniami w swoich krajach.
Sprzeciwiamy się wypowiedziom wielu polskich polityków, dziennikarzy i licznym głosom w mediach społecznościowych przeciw solidarnemu rozwiązywaniu problemu uchodźców w gronie europejskich państw. Podkreślamy, że moralnym obowiązkiem polskiego społeczeństwa jest pomoc wszystkim uciekającym przed wojną i prześladowaniami – bez względu na ich wyznanie czy narodowość – oraz realne wsparcie krajów Unii Europejskiej w niesieniu potrzebującym godnej pomocy. Polacy na przestrzeni dziejów wielokrotnie korzystali z gościnności i pomocy innych krajów – również tych określanych jako odległe kulturowo.
W obliczu dramatycznego położenia kilkuset tysięcy ludzi szukających schronienia w Europie, oczywistym jest, że Polska powinna udzielić im schronienia. W porównaniu z innymi krajami UE w Polsce liczba uchodźców nie jest wysoka. Z danych wynika, że w naszym kraju przebywa około 1700 uchodźców. Od początku 2015 roku o status uchodźcy ubiegało się 5840 osób, z czego 273 osobom nadano status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą.
Zdajemy sobie sprawę z konieczności wdrożenia długofalowych i mądrych programów pomocy i integracji, ale nie zgadzamy się, aby jakiekolwiek trudności czy niewygody były wymówką dla obojętności wobec ludzi uciekających przed śmiercią i ratujących swoje rodziny.
Podczas manifestacji można będzie podpisać list otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej ws. uchodźców oraz wziąć udział w zbiórce przyborów szkolnych dla dzieci uchodźców mieszkających w polskich ośrodkach dla cudzoziemców. Będzie można też posłuchać przedstawicieli organizacji, które od dawna zajmują się pomocą uchodźcom.
Organizatorem manifestacji jest nieformalna grupa Chlebem i Solą, zrzeszająca działaczy społecznych, aktywistów, 40 organizacji non profit i instytucji publicznych oraz osoby prywatne, którym nie jest obojętna obecna sytuacja uchodźców na świecie.
Więcej informacji:
https://www.facebook.com/polacydlauchodzcow
https://www.facebook.com/events/1634639543457875/