Multimedia

Solidarność to obowiązek ludzi myślących [Szczuka o Kuroniu]

Pamiętajmy o tym, że dyskryminacja dotyczy nie tylko ludzi biednych, chorych czy starych, ale dotyczy również ludzi dyskryminowanych ze względu na kolor skóry, na orientację seksualną, na płeć. Wszelkie formy dyskryminacji są podkreślone w wypowiedzi Jacka Kuronia – mówi Kazimiera Szczuka.

**

Ostatnie wydarzenia związane z akcją „Niech nas zobaczą” uświadomiły nam skalę nietolerancji, lęku i wewnętrznej cenzury w naszym kraju. Obowiązkiem ludzi myślących jest przeciwstawianie się wszelkim formom nietolerancji i solidarność z tymi, których nietolerancja dotyka; kto milczy, gdy zagrożona jest wolność innych ludzi, nawet całkowicie mu obcych, wyrzeka się wolności własnej; wolność słowa i ekspresji jest fundamentem społeczeństwa demokratycznego; wolność od dyskryminacji jest jednym z podstawowych praw człowieka przysługujących na równi każdej jednostce ludzkiej; lęk i niewiedza są jedynymi źródłami nietolerancji i dyskryminacji, a rzetelne informowanie społeczeństwa jest koniecznym warunkiem postępu; nawet jednoosobowa mniejszość warta jest obrony, tym bardziej więc mniejszość, do której należy ponad milion obywateli i obywatelek naszego państwa; cenzura, zwłaszcza wewnętrzna, jest zagrożeniem dla prawdy, zabieramy głos w obronie akcji „Niech nas zobaczą”, a w istocie w obronie wolności słowa, tolerancji i praw człowieka.

*Tekst został opublikowany 23 kwietnia 2003. Akcja „Niech nas zobaczą” polegała na zamieszczeniu w największych miastach Polski wielkoformatowych plakatów przedstawiających zdjęcia szczęśliwych par homoseksualnych, jako ilustracji normalności i zwyczajności związków gejowskich i lesbijskich. Billboardy spotykały się z aktami wandalizmu a niektóre ze sportretowanych osób doświadczyły brutalnych szykan ze strony środowisk faszystowskich i innych związanych ze skrajną prawicą. Przeciwko kampanii na rzecz tolerancji sprzeciwiały się także osoby związane z konserwatywnymi kręgami Kościoła katolickiego.

Pod listem otwartym podpisali się, obok Jacka Kuronia, także Agnieszka Arnold, Zygmunt Bauman, Bohdan Chwedeńczuk, Kinga Dunin, Anna Dzierzgowska, Irena Dzierzgowska, Barbara Fatyga, Władysław Frasyniuk, Julia Hartwig, Maria Janion, Jerzy Jedlicki, Marcin Król, Danuta Kuroń, Piotr Laskowski, Andrzej Z. Makowiecki, Sebastian Matuszewski, Barbara Stanosz, Krystyna Starczewska, Stefan Starczewski, Kazimiera Szczuka, Magdalena Środa, Jan Woleński, Agnieszka Zawadowska.

Festiwal Kuronia 2017 – dowiedz się więcej

Festiwal Kuronia

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij