Podcasty

W Rosji Kadyrow słabnie, w USA kadyrowszczyzna rośnie w siłę

W mieście Aczchoj-Martan w Czeczenii, władze wyrzuciły na bruk centralnego placu ciało 17 letniego Ekserhana Chumaszewa, który zasztyletował wcześniej kadyrowowskiego policjanta i w efekcie został zastrzelony przez innych funkcjonariuszy. Zebranym mieszkańcom miasteczka kazano przyglądać się bezczeszczeniu zwłok.

W następnych dniach represje reżymu Kadyrowa dotknęły rodzin i krewnych Chumaszewa, którzy byli porywani z miejsc zamieszkania, grożono im pozbawieniem domów i wygnaniem z Czeczenii. Nagrania tej publicznej kaźni zwłok wywołały falę oburzenia na świecie, Kadyrowa oskarżano o barbarzyńskie praktyki rodem ze średniowiecza. Kreml z kolei udał, że nie wie nic o zdarzeniu, nie wszczęto żadnego postępowania.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

W tym samym czasie po drugiej stronie globu trwały aresztowania osób podejrzanych o nielegalny pobyt na terenie USA przez agentów ICE. Pod trampowski walec walki z nieleganą migracją wpadają często obywatele Stanów Zjednoczonych, którzy ze względów rasowych podpadają pod profil „unauthorized alien”. Tak było w przypadku Juana Carlosa Lopez-Gomeza, 20 latka zatrzymanego za przekroczenie prędkości i o mały włos nie wydalonego z własnego kraju. Takiego szczęścia nie miał Abrego Garica deportowany „przez pomyłkę” do Salwadoru i zamknięty w obozie koncentracyjnym dla szczególnie niebezpiecznych przestępców.

W dzisiejszym podcaście przyglądamy się podobieństwom tych sytuacji i szukamy śladów czeczenizacji nowego kraju Europy Wschodniej, czyli Stanów Zjednoczonych. Zastanawiamy się nad podobieństwami pomiędzy reżymem putino-kadyrowskim oraz trampistowskim aparatem władzy. Być może najciekawsze podobieństwo pomiędzy reżymami polega na prywatyzacji przemocy, wymierzanej w imieniu państwa przez zewnętrzne, prywatne struktury penalne.

Siegień: Nowy sezon graniczny. Na czym polega zagrożenie?

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij