Podcasty

Ukraina nie może sobie pozwolić na utratę Krymu

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji.

Niepewny porządek międzynarodowy, zbudowany na zgliszczach II wojny światowej, rozpadł się w 2014 roku wraz z okupacją Krymu przez Rosjan. Pojawienie się na półwyspie „zielonych ludzików” Putina spowodowało oszałamiający skok popularności dyktatora. Od tego momentu zaczęła się realizować rosyjska geopolityczna utopia ponownego zjednoczenia ruskich ziem w ramach fantazmatycznego nowego porządku Ruskiego Miru.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

W naszym podcaście pytamy Nedima Useinowa, politologa i aktywistę, członka Światowego Kongresu Tatarów Krymskich, o to, dlaczego Krym wciąż jest politycznym i wojennym łupem. Zadziwiające jest to, z jaką łatwością współcześni politycy „przekazują sobie prawo do Krymu” w ramach realizacji mgliście definiowanej historycznej sprawiedliwości. Ostatnio skandal z de facto przyznaniem Rosjanom prawa do okupacji Krymu wywołał prezydent Andrzej Duda, który zwątpił w wywiadzie dla jednego z kanałów na YT w szansę odzyskania Krymu przez Ukrainę, bo Rosjanie jakoby byli tam przez „większość czasu” i stanowi on dla nich miejsce szczególne. Takie deklaracje polityków wynikają z braku elementarnej wiedzy o historii regionu i są dowodem na to, jak bardzo nasze myślenie o tym strategicznym miejscu do dziś definiowane jest przez Kreml.

Słowacy sprzeciwiają się Ficy i wysyłają pomoc militarną do Ukrainy

Tymczasem na Krymie żyją rdzenni jego mieszkańcy, Tatarzy krymscy, którzy jak podkreśla minister obrony Ukrainy Rustem Umerow, żądają prawa głosu w sprawie przyszłości swojej ojczyzny. Kolejna fala represji skierowana przeciwko krymskotatarskim aktywistom i drakońskie wyroki wydawane przez okupacyjne władze rosyjskie dowodzą, że jest to głos sprzeciwu wobec imperialnej polityki Federacji Rosyjskiej i jednocześnie głos za Krymem w ramach niepodległej i europejskiej Ukrainy.

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij