Podcasty

Szklanka do połowy pusta/pełna, czyli o europejskiej drodze Mołdawii

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień.

Gdy głosy rozkładają się niemal po równo, tak jak w mołdawskim referendum dotyczącym wpisania do konstytucji kraju integracji z Unią Europejską, pojawia się pytanie, czy szklanka jest do połowy pełna, czy do połowy pusta.

Czy wynik 50,46 proc. głosów za zmianami to wystarczająco dużo, by mówić o sukcesie – zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę skalę sterowanego z Moskwy procederu kupowania głosów – czy raczej o tragedii, która o mały włos się nie wydarzyła?

Przed pierwszą turą mołdawskich wyborów prezydenckich, którą połączono z tzw. referendum europejskim, sondażowe prognozy były wyśmienite dla obecnej prezydentki Mai Sandu i jej prozachodniego, prounijnego obozu. Ale coś poszło nie tak i w czasie liczenia głosów w politycznie ospałym Kiszyniowie zrobiło się nerwowo. Wynik referendum decydował się do ostatniej chwili, a druga tura wyborów prezydenckich może wynieść do władzy sympatyzującego z Rosją byłego mołdawskiego prokuratora generalnego Aleksandra Stoianoglo.

W nowym Bloku wschodnim opowiadamy o naszych doświadczeniach, obserwacjach i rozmowach, które odbyliśmy w Mołdawii w tym nieoczekiwanie gorącym politycznie okresie, by zrozumieć, dokąd zmierza ten nieduży, europejski kraj.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.

Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij