O mitach dotyczących mieszkalnictwa w II RP i romantyzacji blokowisk z czasów PRL Kamil Trepka i Zuzanna Mielczarek rozmawiają z Anną Cymer, historyczką architektury.
Większość życia człowiek spędza w mieszkaniu. W Podcaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę o tym, czym jest dzisiaj mieszkanie – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki?
Tym razem, po rozmowie z architektem Petrem Vladimirovem o sytuacji mieszkaniowej w Ukrainie przed i po 24 lutego, zapraszamy do dwuczęściowego podcastu o ewolucji polskiego mieszkalnictwa, w którym rozmawiamy z Anną Cymer, historyczką architektury i dziennikarką.
Od międzywojnia do socrealizmu
W pierwszej części podróży mieszkaniowej weryfikujemy mity II RP, zastanawiamy się, dlaczego żoliborski WSM nie spiął się w Excelu, i zaglądamy pod sukienkę „modernizmowi w przebraniu”.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
W nie-pokoju. O polityce mieszkaniowej Ukrainy przed rosyjską agresją i po niej
czytaj także
Od modernizmu lat 60. do współczesności
Kosmopolityczne i regionalne wizje nowoczesnego zamieszkiwania – rozmawiamy o romantyzacji „blokowisk”, tradycjonalizmie z postmodernistycznym twistem, kolorowej „stomatologii” lat 90. i o XIX-wiecznych kwartałach w deweloperskim wydaniu.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS: