Podcasty

Mieszkaniowa podróż w czasie

O mitach dotyczących mieszkalnictwa w II RP i romantyzacji blokowisk z czasów PRL Kamil Trepka i Zuzanna Mielczarek rozmawiają z Anną Cymer, historyczką architektury.

Większość życia człowiek spędza w mieszkaniu. W Podcaście Mieszkaniowym Krytyki Politycznej chcemy zaprosić na rozmowę o tym, czym jest dzisiaj mieszkanie – dachem nad głową, prawem, towarem, symbolem statusu, narzędziem polityki?

Tym razem, po rozmowie z architektem Petrem Vladimirovem o sytuacji mieszkaniowej w Ukrainie przed i po 24 lutego, zapraszamy do dwuczęściowego podcastu o ewolucji polskiego mieszkalnictwa, w którym rozmawiamy z Anną Cymer, historyczką architektury i dziennikarką.

Od międzywojnia do socrealizmu

W pierwszej części podróży mieszkaniowej weryfikujemy mity II RP, zastanawiamy się, dlaczego żoliborski WSM nie spiął się w Excelu, i zaglądamy pod sukienkę „modernizmowi w przebraniu”.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

W nie-pokoju. O polityce mieszkaniowej Ukrainy przed rosyjską agresją i po niej

Od modernizmu lat 60. do współczesności

Kosmopolityczne i regionalne wizje nowoczesnego zamieszkiwania – rozmawiamy o romantyzacji „blokowisk”, tradycjonalizmie z postmodernistycznym twistem, kolorowej „stomatologii” lat 90. i o XIX-wiecznych kwartałach w deweloperskim wydaniu.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Życie to nie Simsy. Ubóstwo mieszkaniowe polskiej młodzieży

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij