Podcasty

Petelczyc: System poradzi sobie świetnie. Emeryt dużo gorzej

Podcast Krytyki Politycznej: Pytamy, jak jest

– System emerytalny poradzi sobie świetnie, emeryt dużo gorzej – mówi dr Janina Petelczyc w rozmowie z Michałem Sutowskim.

Podatnik dopłaca mniej do ZUS-u, statystyczny emeryt ma się lepiej niż… statystyczny Polak, a do tego obniżono nam wiek emerytalny. Jest dobrze?

– Niekoniecznie. Bo choć system emerytalny raczej się nie zawali, to finanse przyszłych emerytów już tak. Naprawdę ciężko będą miały kobiety, które mniej zarabiają, krócej płacą składki, a teraz jeszcze wcześniej odejdą z pracy. A emerytura specjalna dla matek wielodzietnych pomoże niewielu. Pracownicze programy kapitałowe też niekoniecznie, nie wspominając już o „trzynastych” emeryturach. Rynek pracy, dużo dziś bliższy oczekiwaniom pracownika niż kiedyś, stwarzałby teoretycznie szansę, że na starość nie poumieramy z głodu, a minimalna stawka godzinowa to niewątpliwie dobra rzecz. A jednak ostatnie trzy lata to z punktu widzenia emerytur stracony czas – mówi Petelczyc.

O tym wszystkim, a także o tym, co dobrego, a co bez sensu jest w idei emerytury obywatelskiej, opowiada Michałowi Sutowskiemu dr Janina Petelczyc z Instytutu Polityki Społecznej UW, autorka analizy Instytutu Studiów Zaawansowanych pt. Emerytury po dobrej zmianie – czy dobrą koniunkturę z dziś przekujemy na dobrą starość jutro?

emerytury-dobra-zmiana-petelczyc

**
Uruchamiamy serię podcastów krytycznych w różnych formatach: konfrontacji publicystów, pytań do ekspertek, sporów analityków – i co nam jeszcze przyjdzie do głowy. Podcast jest eksperymentem publicystycznym możliwym dzięki wsparciu naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspieram

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij