Podcast

Petelczyc: System poradzi sobie świetnie. Emeryt dużo gorzej

Podcast Krytyki Politycznej: Pytamy, jak jest

– System emerytalny poradzi sobie świetnie, emeryt dużo gorzej – mówi dr Janina Petelczyc w rozmowie z Michałem Sutowskim.

Podatnik dopłaca mniej do ZUS-u, statystyczny emeryt ma się lepiej niż… statystyczny Polak, a do tego obniżono nam wiek emerytalny. Jest dobrze?

– Niekoniecznie. Bo choć system emerytalny raczej się nie zawali, to finanse przyszłych emerytów już tak. Naprawdę ciężko będą miały kobiety, które mniej zarabiają, krócej płacą składki, a teraz jeszcze wcześniej odejdą z pracy. A emerytura specjalna dla matek wielodzietnych pomoże niewielu. Pracownicze programy kapitałowe też niekoniecznie, nie wspominając już o „trzynastych” emeryturach. Rynek pracy, dużo dziś bliższy oczekiwaniom pracownika niż kiedyś, stwarzałby teoretycznie szansę, że na starość nie poumieramy z głodu, a minimalna stawka godzinowa to niewątpliwie dobra rzecz. A jednak ostatnie trzy lata to z punktu widzenia emerytur stracony czas – mówi Petelczyc.

O tym wszystkim, a także o tym, co dobrego, a co bez sensu jest w idei emerytury obywatelskiej, opowiada Michałowi Sutowskiemu dr Janina Petelczyc z Instytutu Polityki Społecznej UW, autorka analizy Instytutu Studiów Zaawansowanych pt. Emerytury po dobrej zmianie – czy dobrą koniunkturę z dziś przekujemy na dobrą starość jutro?

emerytury-dobra-zmiana-petelczyc

**
Uruchamiamy serię podcastów krytycznych w różnych formatach: konfrontacji publicystów, pytań do ekspertek, sporów analityków – i co nam jeszcze przyjdzie do głowy. Podcast jest eksperymentem publicystycznym możliwym dzięki wsparciu naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspieram

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Bio

Michał Sutowski

| Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Studiów Zaawansowanych. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.