Podcast Krytyki Politycznej: Pytamy, jak jest
– System emerytalny poradzi sobie świetnie, emeryt dużo gorzej – mówi dr Janina Petelczyc w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Podatnik dopłaca mniej do ZUS-u, statystyczny emeryt ma się lepiej niż… statystyczny Polak, a do tego obniżono nam wiek emerytalny. Jest dobrze?
– Niekoniecznie. Bo choć system emerytalny raczej się nie zawali, to finanse przyszłych emerytów już tak. Naprawdę ciężko będą miały kobiety, które mniej zarabiają, krócej płacą składki, a teraz jeszcze wcześniej odejdą z pracy. A emerytura specjalna dla matek wielodzietnych pomoże niewielu. Pracownicze programy kapitałowe też niekoniecznie, nie wspominając już o „trzynastych” emeryturach. Rynek pracy, dużo dziś bliższy oczekiwaniom pracownika niż kiedyś, stwarzałby teoretycznie szansę, że na starość nie poumieramy z głodu, a minimalna stawka godzinowa to niewątpliwie dobra rzecz. A jednak ostatnie trzy lata to z punktu widzenia emerytur stracony czas – mówi Petelczyc.
O tym wszystkim, a także o tym, co dobrego, a co bez sensu jest w idei emerytury obywatelskiej, opowiada Michałowi Sutowskiemu dr Janina Petelczyc z Instytutu Polityki Społecznej UW, autorka analizy Instytutu Studiów Zaawansowanych pt. Emerytury po dobrej zmianie – czy dobrą koniunkturę z dziś przekujemy na dobrą starość jutro?
**
Uruchamiamy serię podcastów krytycznych w różnych formatach: konfrontacji publicystów, pytań do ekspertek, sporów analityków – i co nam jeszcze przyjdzie do głowy. Podcast jest eksperymentem publicystycznym możliwym dzięki wsparciu naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspieram