W kolejnym odcinku „Bloku wschodniego” rozmawiamy o regionie, w którym koncentrują się przyszłe konfrontacje największych światowych graczy, i przybliżamy możliwe obszary współpracy i konkurencji Rosji i nowego państwa Europy Wschodniej, czyli trumpistowskiej Ameryki.
Nowa kadencja Donalda Trumpa od początku przebiega pod hasłami aneksji Kanady i Grenlandii. Dlaczego nie Meksyku? Dlaczego ekspansjonistyczna wyobraźnia nowej waszyngtońskiej administracji wyraźnie kieruje się na północ?
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS
SŁUCHAJ NA SPREAKER
W lutym w Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy od kilku lat spotkały się delegacje amerykańskich i rosyjskich urzędników wysokiego szczebla, by rozmrażać relacje i dyskutować o zakończeniu wojny w Ukrainie. Ale jeden z członków rosyjskiej delegacji, dotychczas nieznany szerszej publiczności finansista po Stanfordzie Kiriłł Dmitrijew w wypowiedzi dla mediów zaznaczył, że rozmowy toczyły się także wokół rosyjsko-amerykańskiej współpracy w obszarze Arktyki.
czytaj także
Blok wschodni
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.
Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.
**
Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.
Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.