Podcasty

Lenin w Disneylandzie: Cyberfaszyzm w USA i Rosji

Protrumpistowski zwrot cyfrowych oligarchów z Doliny Krzemowej w połączeniu z rozwijającymi się technologiami sztucznej inteligencji sprawił, że na horyzoncie zamajaczyło widmo cyberfaszyzmu.

To, że internet, a zwłaszcza sieci (anty) społecznościowe szkodzą demokracji, dzisiaj brzmi już jak truizm. Ale to właśnie krystalizujący się podczas drugiej kadencji Trumpa sojusz big-techów z populistyczną i coraz bardziej radykalizującą się prawicą staje się niebezpiecznym wyzwaniem naszej najbliższej przyszłości.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

W nowym odcinku Bloku wschodniego dyskutujemy o XIX-wiecznych, eugenicznych źródłach współczesnego cyberfaszyzmu, odkrywamy ciemną stronę słonecznej Kalifornii, odnajdujemy podobieństwa między Waltem Disneyem i Włodzimierzem Leninem. Przyglądamy się mesjanistycznym i transhumanistycznym inspiracjom Elona Muska i opowiadamy o rosyjskim technologicznym wunderkindzie, czyli Pawle Durowie. Wspólnie zastanawiamy się, kto od kogo czerpał inspiracje i czy wszystkich nas czeka cyfrowy Gułag. Bo jeśli współczesny cyberfaszyzm odwołuje się do tych samych prądów, z których wyrosły rewolucyjny komunizm i faszyzm z początku XX wieku, to jedno wiemy na pewno: to się niestety nie może skończyć dobrze.

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij