17 czerwca 2004 roku zmarł Jacek Kuroń.
Postać Jacka Kuronia jest żywo pamiętana i wspominana przy okazji kolejnych rocznic związanych z przemianami ustrojowymi lub wydarzeniami z jego życia prywatnego. Nieczęsto jednak bywa realną inspiracją do budowania wspólnoty, faktycznych działań i promowania wartości takich jak solidarność czy prawa człowieka.
Kultura i sztuka zawsze opisywały życie społeczne, a debata publiczna i działania artystyczne wzajemnie się inspirowały i przenikały. To właśnie niezgoda na zastany świat i gorączkowa pasja jego naprawy stanowiły sedno politycznej, społecznej i, szerzej, egzystencjalnej postawy autora słynnej Wiary i winy i współtwórcy KOR.
Twórcy słuchowiska dokumentalnego Jutro będzie słońce pytają swoich rozmówców o aktualność idei głoszonych przez Jacka Kuronia i całe środowisko harcerzy walterowców.
O słuchowisku:
djLenar / Zabrocki / Zrałek
Słuchowisko dokumentalne o Jacku Kuroniu, walterowcach i… piosenkach.
montaż, miks i dźwięk: Marcin Lenarczyk
adaptacja muzyczna, aranżacje: Marcin Zabrocki
scenariusz i reżyseria: Wojtek Zrałek-Kossakowski
Udział wzięli:
Seweryn Blumsztajn, Michał Borucki, Małgorzata Dehnel-Szyc, Jacek Garwacki, Andrzej Felek Kuroń, Maria Lehman, Andrzej Seweryn, Sławomir Sierakowski, Michał Sutowski, Mikołaj Syska, Agnieszka Wiśniewska, Adrian Zandberg
Piosenka Słoneczko
muzyka: Michał Bąk, słowa: Małgorzata Dehnel-Szyc
Marcin Zabrocki: piano, saksofon, instrumenty perkusyjne, aranżacja, produkcja
Maciej Cieślak: gitara, instrumenty perkusyjne, realizacja nagrań
Marek Dyjak: śpiew
Rozalia Diduszko, Hanna Kutyła, Patrycja Tomaszewska: śpiew
Podziękowania: Joanna Krawczyk, Masza Łojek, Sabina Sobczyk, Anna Waligórska, Olga Zabrocka, Magdalena Ziarnik.
Fot. Marcin Kula. Jacek Kuroń na obozie walterowców w Gliniku (współcześnie: woj. lubuskie, pow. gorzowski), sierpień 1956
Słuchowisko powstało dzięki wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, European Cultural Foundation i Open Society Foundations.
—
© & ℗ 2016 Stowarzyszenie im. S. Brzozowskiego www.krytykapolityczna.pl
℗ 2016 Polskie Radio
Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży. Wszelkie prawa producenta i właściciela nagranych utworów zastrzeżone. Kopiowanie, wypożyczanie oraz publiczne odtwarzanie – również przez radia – niniejszego albumu bez zezwolenia zabronione.
**
Uruchamiamy serię podcastów krytycznych w różnych formatach: konfrontacji publicystów, pytań do ekspertek, sporów analityków – i co nam jeszcze przyjdzie do głowy.
Podcast sfinansowany dzięki wpłatom od naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspieram