Podcasty

Jutro będzie słońce… Słuchowisko o Jacku Kuroniu i walterowcach [podcast]

17 czerwca 2004 roku zmarł Jacek Kuroń.

Postać Jacka Kuronia jest żywo pamiętana i wspominana przy okazji kolejnych rocznic związanych z przemianami ustrojowymi lub wydarzeniami z jego życia prywatnego. Nieczęsto jednak bywa realną inspiracją do budowania wspólnoty, faktycznych działań i promowania wartości takich jak solidarność czy prawa człowieka.

Kultura i sztuka zawsze opisywały życie społeczne, a debata publiczna i działania artystyczne wzajemnie się inspirowały i przenikały. To właśnie niezgoda na zastany świat i gorączkowa pasja jego naprawy stanowiły sedno politycznej, społecznej i, szerzej, egzystencjalnej postawy autora słynnej Wiary i winy i współtwórcy KOR.

Twórcy słuchowiska dokumentalnego Jutro będzie słońce pytają swoich rozmówców o aktualność idei głoszonych przez Jacka Kuronia i całe środowisko harcerzy walterowców.

O słuchowisku:
djLenar / Zabrocki / Zrałek
Słuchowisko dokumentalne o Jacku Kuroniu, walterowcach i… piosenkach.

montaż, miks i dźwięk: Marcin Lenarczyk
adaptacja muzyczna, aranżacje: Marcin Zabrocki
scenariusz i reżyseria: Wojtek Zrałek-Kossakowski

Udział wzięli:
Seweryn Blumsztajn, Michał Borucki, Małgorzata Dehnel-Szyc, Jacek Garwacki, Andrzej Felek Kuroń, Maria Lehman, Andrzej Seweryn, Sławomir Sierakowski, Michał Sutowski, Mikołaj Syska, Agnieszka Wiśniewska, Adrian Zandberg

Piosenka Słoneczko
muzyka: Michał Bąk, słowa: Małgorzata Dehnel-Szyc
Marcin Zabrocki: piano, saksofon, instrumenty perkusyjne, aranżacja, produkcja
Maciej Cieślak: gitara, instrumenty perkusyjne, realizacja nagrań
Marek Dyjak: śpiew
Rozalia Diduszko, Hanna Kutyła, Patrycja Tomaszewska: śpiew

Podziękowania: Joanna Krawczyk, Masza Łojek, Sabina Sobczyk, Anna Waligórska, Olga Zabrocka, Magdalena Ziarnik.

Fot. Marcin Kula. Jacek Kuroń na obozie walterowców w Gliniku (współcześnie: woj. lubuskie, pow. gorzowski), sierpień 1956


Słuchowisko powstało dzięki wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, European Cultural Foundation i Open Society Foundations.

© & ℗ 2016 Stowarzyszenie im. S. Brzozowskiego www.krytykapolityczna.pl
℗ 2016 Polskie Radio
Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży. Wszelkie prawa producenta i właściciela nagranych utworów zastrzeżone. Kopiowanie, wypożyczanie oraz publiczne odtwarzanie – również przez radia – niniejszego albumu bez zezwolenia zabronione.

**
Uruchamiamy serię podcastów krytycznych w różnych formatach: konfrontacji publicystów, pytań do ekspertek, sporów analityków – i co nam jeszcze przyjdzie do głowy.

Podcast sfinansowany dzięki wpłatom od naszych czytelników: krytykapolityczna.pl/wspieram

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij