Czy Polska zechce, czy może, a jeśli tak, to w jaki sposób – zmieścić się w opisanym i postulowanym przez brytyjską ekonomistkę Kate Raworth obwarzanku?
W drugim odcinku cyklu pt. Obwarzanek po polsku Michał Sutowski rozmawia z Jędrzejem Malko, dziennikarzem, badaczem historii dyskursów ekonomicznych i autorem książki Economics and its Discontents.
W Polsce najubożsi za kredyt płacą najwięcej. Brak płynności to zmora dużo powszechniejsza niż bezrobocie. O tym, jak jednym ruchem państwa i praktycznie za darmo rozwiązać palący problem społeczny i dać sygnał, że wspólnota polityczna troszczy się o swych najsłabszych, opowiada ekonomista Jędrzej Malko.
Cykl Obwarzanek po polsku
Czy w Polsce da się pogodzić lepsze życie dla wszystkich z granicami wytrzymałości naszej planety? Inspirowane książką Kate Raworth oraz cyklem seminariów rozmowy wyjaśnią, co to konkretnie znaczy: „zmień cel”, „orientuj się na odnawialność”, „traktuj wzrost agnostycznie” w polskich warunkach. W jaki sposób obywatelki i konsumenci, miasta i firmy, spółdzielnie i całe państwo mogą budować lepszy świat w kraju półperyferii, podzielonym politycznie, z rozbudzonymi aspiracjami konsumpcyjnymi. I dlaczego to, co sprawiedliwe społecznie, pomoże środowisku, a polityka klimatyczna bez walki z nierównościami nie ma na to szans.
czytaj także
Cykl Obwarzanek po polsku przygotowano we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.