Fotorelacje

Wielki gracz. Spotkanie autorskie z Maxem Cegielskim & Mikołajem Długoszem

Spotkanie z Maxem Cegielskim oraz Mikołajem Długoszem wokół ich najnowszej książki „Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata”

Spotkanie z Maxem Cegielskim oraz Mikołajem Długoszem wokół ich najnowszej książki „Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata” (Wydawnictwo Karakter, Narodowe Centrum Kultury w Warszawie). Prowadzenie: Natalia Kałuża (Krytyka Polityczna), Santana Murawska (Uniwersytet Śląski).

Spotkanie odbyło się w środę, 25 listopada, o godz. 18.00, w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Zamkowa 1, Cieszyn)

O książce:
„Fascynująca biografia Bronisława Grąbczewskiego,
a zarazem reportaż z podróży jego śladami. Główny bohater to postać tyleż wyrazista, co zagadkowa: słynny podróżnik, który będąc synem powstańca styczniowego, zaciągnął się do służby w carskiej armii. Jako jej oficer w latach osiemdziesiątych XIX wieku stał się jednym z najważniejszych uczestników Wielkiej Gry, czyli szpiegowskiej rywalizacji Rosji i Wielkiej Brytanii na terenach Azji Środkowej. Tak trafił nawet na karty powieści Juliusza Verne’a i Rudyarda Kiplinga, sam wolał się jednak przedstawiać nie jako szpieg lecz odkrywca i badacz. Anglicy uważali Grąbczewskiego za groźnego Rosjanina, ale tuż przed śmiercią w Warszawie został uznany za „polskiego naukowca” – czy słusznie?” (https://www.karakter.pl/ksiazki/wielki-gracz)

Max Cegielski – dziennikarz i pisarz. W TVP Kultura współprowadzi „Halę Odlotów”. Autor książek: Apokalipso (2004), Pijani bogiem(2007), Masala (2008), Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu (Nagroda imienia Beaty Pawlak, 2009), Mozaika. Śladami Rechowiczów (2011) oraz Leksykon buntowników (2013). Twórca i kurator projektów artystycznych Global Prosperity (Gdańsk – Warszawa, 2010) oraz Migrujący Uniwersytet Mickiewicza (Stambuł, 2014). 

Mikołaj Długosz – artysta wizualny i fotograf, pracuje głównie z archiwami i materiałami znalezionymi. Wydał książki: Pogoda ładna(2006), Real foto (2008), 1994 (2011) oraz Proszę wejść (2012, z Sylwią Chutnik). Jego prace pokazywane były między innymi w paryskim Centre Pompidou, warszawskiej galerii Asymetria i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w bytomskiej galerii Kronika oraz krakowskim Bunkrze Sztuki. Współpracuje z Nowym Teatrem i Fundacją Bęc Zmiana

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij