Fotorelacje

Fotorelacja: Warsztaty „Instrukcja Wedding” – dzielnicy Berlina

Ile razy chodzimy po dobrze nam znanej okolicy, nie zdajemy sobie tak naprawdę sprawy z tego, jaki potencjał drzemie w przestrzeni, która nas otacza? Bo to, że park służy do odpoczynku, chodnik do spaceru, a przystanek wprowadza nas w stan oczekiwania, nie wyczerpuje odpowiedzi na to, jak „używać” nasze miasta. Co zrobić żeby ludzie się spotkali, jak wykorzystać coś, co wydaje się bezużyteczne, jak zadziwić ludzi odwracając dobrze im znany porządek? Nasza akcja była działaniem w otwartej przestrzeni, na pogranicza teatru, happeningu i miejskiego dryfu.

28-31 maja 2013 w Kulturpalast (Kolonie Wedding) w Berlinie odbyły się warsztaty z Performerią Warszawy.

Warsztaty są częścią cyklu „Polnischer Frühling / Polska Wiosna” przygotowanego przez Klub Krytyki Politycznej w Berlinie.

Polnischer Frühling / Polska Wiosna

Cykl Polnischer Frühling / Polska Wiosna tematycznie nawiązuje do okresu transformacji ustrojowej w Polsce. To okres w którym artyści odegrali bardzo znaczącą rolę. Na projekt składają się trzy wydarzenia, z których każde podporządkowane jest jednemu tematowi odgrywającemu ważną rolę zarówno w polskiej sztuce jak i w polskim życiu społecznym.

Tytuł cyklu nawiązuje do polskiej tradycji sztuki zaangażowanej, która od stuleci stanowi katalizator problemów społecznych i politycznych. Polska Wiosna nawiązuje do wydarzeń ostatnich kilku lat na świecie, do niezadowolenia społecznego wyrażanego na ulicach miast. Sztuka jest również takim polem, w Polsce już od bardzo dawna.

Sztuka jest dla nas polityką w innym stanie skupienia, który to stan może generować niezwykle wartościowe narzędzia i praktyki dla zasadniczej zmiany społecznej, dzięki prezentacji dzieł i rozmowie o niej można więcej dowiedzieć się o polskim społeczeństwie.

Krytyka Polityczna (Political Critique) w Berlinie

Krytyka Polityczna powstała w Polce w 2002 roku z ambicją ożywienia tradycji polskiej inteligencji zaangażowanej. Swoją działalność rozwijamy w trzech głównych sferach: nauki, kultury i polityki, starając się jednocześnie eliminować między nimi sztuczne podziały. Wierzymy, że naukę, sztukę i politykę dzielą jedynie środki wyrazu, łączy zaś wpływ na kształt życia społecznego.

W ramach 7. Berlin Biennale zainicjowana została działalność Klubu Krytyki Politycznej w Berlinie – kolejnej po Kijowie, Londynie, Moskwie i Petersburgu zagranicznej placówki naszej organizacji. Jaką ofertę możemy złożyć naszym niemieckim sąsiadom? Zwłaszcza w mieście, w którym istnieje tak liczna grupa aktywistów społecznych i tak wiele społecznie zorientowanych grup? Czym Krytyka Polityczna wyróżnia się na ich tle?

Wierzymy, że etos zaangażowanej inteligencji, model silnej organizacji opartej o ruch społeczny, która stara się stanowić pomost pomiędzy równymi dziedzinami aktywności i różnymi środowiskami może być użyteczne również w Berlinie.

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij