5 listopada w siedzibie Krytyki Politycznej odbyła się debata Reakcja bez akcji, looptacja bez rewolty? Drogi polskiego feminizmu.
W spotkaniu udział wzieli: dr Agnieszka Graff (OSA UW, Gender Studies), prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii UW), Jacek Żakowski ("Polityka")
Prowadzenie: dr Maciej Gdula (Instytut Socjologii UW, ISZ)
5 listopada w siedzibie Krytyki Politycznej odbyła się debata Reakcja bez akcji, kooptacja bez rewolty? Drogi polskiego feminizmu.
W spotkaniu udział wzięli: dr Agnieszka Graff (OSA UW, Gender Studies), prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii UW), Jacek Żakowski („Polityka”). Prowadzenie: dr Maciej Gdula (Instytut Socjologii UW, ISZ).
W latach 90. do dobrego tonu należało zapewnianie przy okazji „kobiecych” tematów, że nie jest się feministką. Było to szczególnie osobliwe w sytuacji nieomal braku ruchu feministycznego w Polsce. Kinga Dunin zauważyła wtedy, że wszelkie treści emancypacyjne trafiają do Polski równolegle ze swoją krytyką, co skutecznie osłabia ich zdolność wywoływania zmiany społecznej. W tych trudnych warunkach ruch feministyczny zdołał się jednak ukonstytuować i osiągnąć znaczące sukcesy, takie jak choćby kwoty dla kobiet na listach do parlamentu. Dziś feministki stają przed perspektywą wejścia do zinstytucjonalizowanej polityki, aby skreślić wiele punktów z listy niezałatwionych spraw. Debata służyła refleksji nad szansami i zagrożeniami związanymi z tym procesem.
Debacie Instytut Studiów Zaawansowanych towarzyszyły premiery książek: bell hooks Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum oraz Carol Gilligan Chodźcie z nami! Psychologia i opór (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).