10 kwietnia w Siedzibie Krytyki Politycznej odbył się wykład prof. Daniela Bertauxa otwierający konferencję naukową "Przemiany kapitalizmu a doświadczenie biograficzne".
10 kwietnia w Siedzibie Krytyki Politycznej odbył się wykład prof. Daniela Bertauxa otwierający konferencję naukową „Przemiany kapitalizmu a doświadczenie biograficzne”.
Bardzo często mówi się dziś o sprasowaniu instytucji pośredniczących i konieczności mierzenia się z globalnymi procesami bezpośrednio przez jednostki. Profesor Bertaux będzie sie staral pokazać jak dalekim uproszczeniem jest taka perspektywa. Z jednej strony nierówne zasoby ekonomicze, spoleczne i kulturowe wciąż decydują o strategiach i działaniu jednostek. Z drugej strony nie sposób pominąć złożonych i zróżnicowanych układów państwowych stanowiących ramy dla funkcjonowana jednostek, organizacji i rynków. Przyjęcie bardziej złożonego oglądu rzeczywistości może być wstępem do kształtowania kapitalistycznej rzeczywistości w oparciu o realne układy interesów i sił społecznych.
Prof. Daniel Bertaux – francuski socjolog, zajmujący się badaniami biograficznymi, mobilnością społeczną i historiami życia. Działa w International Sociological Association, European Sociological Association oraz French Sociological Association (jako założyciel i prezes). Współpracował z Raymondem Aronem, Pierre’em Bourdieu i Alainem Touraine’em.