Fotorelacje

Fotorelacja: Prof. Ash Amin: Arts of the Political

15 kwietnia 2014 w siedzibie Instytucie Studiów Zaawansowanych odbył się wykład Asha Amina – profesora Katedry Geografii, pracownika naukowego Christ's College Uniwersytetu Oksfordzkiego.

15 kwietnia 2014 w siedzibie Instytutu Studiów Zaawansowanych odbył się wykład Asha Amina – profesora Katedry Geografii, pracownika naukowego Christ’s College Uniwersytetu Oksfordzkiego.

 Globalne poruszenie ostatnich dwóch lat – od Arabskiej Wiosny do ruchów „occupy” – wyrwały polityczność, przestrzeń publicznych dysput, z objęć dotychczasowej polityki, określonych dotąd reguł działania. Z drugiej strony polityka jaką znamy – reprezentacyjna, odgórna, zrośnięta z ustalonymi procedurami, w dużej mierze skoncentrowana na teraźniejszości, a jeśli zorientowana w przyszłość, to apokaliptycznie – mówi nam o braku alternatywy, a o przyszłości jako „przeszłości, tylko bardziej”, z niewielką, ewentualnie, „inkluzywną” korektą. Profesor Ash Amin, współautor książki Arts of the Political twierdzi, że lewica musi dziś wynaleźć się na nowo, odzyskując zdolność tworzenia świata na nowo, która uczyniła tak wpływowymi ruchy z końca XIX i początków XX wieku. Niemiecka socjaldemokracja i związki zawodowe czy brytyjski ruch kobiecy fundamentalnie zmieniły rozumienie polityczności i jej podmioty, po pierwsze, projektując wiarygodne utopie i wizje wyzwolenia od wyrządzanych krzywd i niejawnych interesów; po drugie, wytwarzając emocjonalne pragnienia i dążenia dzięki nowym technikom reprezentacji, walki i tworzenia tożsamości; po trzecie wreszcie, zamieniając roszczenia w praktyczne uprawnienia dzięki skutecznej organizacji i instytucjonalizacji. 


Dzisiejsza lewica powinna odbudować ten potencjał, wzmacniając ukryte bądź dopiero rodzące się żądania społecznej sprawiedliwości i przepracowując liczne eksperymenty społeczeństwa alternatywnego, jakie już istnieją. Nie brakuje dziś kontr-hegemonicznych, poza-mainstreamowych i postkapitalistycznych eksperymentów (by wymienić tylko podatek negatywny, dochód gwarantowany, kredyt społeczny, podatek Tobina, „zrównoważone miasta”, walkę z profilowaniem klientów w ubezpieczeniach i ochronie zdrowia) odpowiadających na pięć głównych wyzwań globalnych współczesności (fundamentalizm rynkowy, finansjalizację gospodarki, globalne nierówności, zmianę klimatu i kwestie bioetyczne). Eksperymenty te mogą i powinny stać się sprawą lewicy, skupiającej kwestie rozmaitych niesprawiedliwości i opresji pod jednym szyldem stale poszerzającej swój zasięg, transformującej społeczeństwo socjaldemokracji. 

Dyskusję po wykładzie poprowadził prof. Jerzy Hausner.

prof. Ash Amin – profesor Katedry Geografii, pracownik naukowy Christ’s College Uniwersytetu Oksfordzkiego. W swej pracy koncentrował się na problematyce geografii życia w nowoczesności: relacyjnego konstruowania miast i regionów; globalizacji jako procesu codzienności; gospodarki jako jednostki kulturowej; rasy i wielokulturowości jako hybrydy biopolityki i praktyk lokalnych. Był jednym z założycieli pisma „Review of International Political Economy”, jest (współ)autorem i (współ)redaktorem 19 książek, w tym Cities: Re-imagining the Urban (2002, wraz z N. Thriftem) oraz Arts of the Political (2013, również wraz z N. Thriftem).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij