Filmy Jaśminy Wójcik powstały w ramach działań, jakie artystka prowadzi od kilku lat na terenach byłej fabryki traktorów Ursus.
11 czerwca w ramach Festiwalu im. Jacka Kuronia na Placu Defilad w Warszawie odbył się pokaz 2 filmów Jaśminy Wójcik Ursus. Esej filmowy (10 min.) Ursus znaczy niedźwiedź (30 min.)
Filmy Jaśminy Wójcik powstały w ramach działań, jakie artystka prowadzi od kilku lat na terenach byłej fabryki traktorów Ursus. Efektem jej pracy jest wyciągnięcie na światło dzienne zapomnianego rozdziału historii stolicy, związanego z działalnością jednej z największych fabryk traktorów w Europie w XX w., zamkniętej w okresie transformacji ustrojowej. Ponad stuletnia działalność „Ursusa” to ważny etap w rozwoju polskiej kultury przemysłowej, w fabryce produkowano ciągniki cenione w Polsce i poza jej granicami, przez lata pracowały tu dziesiątki tysięcy warszawiaków i warszawianek. Niestety jej dzieje nie są w żaden sposób upamiętnione na terenie Ursusa, o co od lat zabiegają mieszkańcy dzielnicy, często byli pracownicy zakładów.
Projekt „Ursus. Zakłady 2014” został zorganizowany przez Stowarzyszenie im. St. Brzozowskiego.
Kuratorzy: Jaśmina Wójcik, Igor Stokfiszewski, Iza Jasińska