20 listopada 2014 w Instytucie Studiów Zaawansowanych w ramach cyklu "Nowa ekonomia czasów kryzysu" odbył się wykład dr Thomasa Palleya. Dyskusję po wykładzie poprowadził prof. Jerzy Osiatyński.
20 listopada 2014 w Instytucie Studiów Zaawansowanych w ramach cyklu „Nowa ekonomia czasówkryzysu” odbył się wykład dr Thomasa Palleya.
Wpływ Miltona Friedmana na ekonomię był niebywały. Za część jego sukcesu odpowiadały co prawda siły polityczne czyniące neoliberalizm dominującą ideologią globalną; sam Friedman je jednak współtworzył i nimi kierował. Zawodowy triumf autora Wolnego wyboru to świadectwo słabości intelektualnych fundamentów ekonomicznej profesji, która gotowa była zaakceptować idee tak błędne konceptualnie i empirycznie. Jego sukces cofnął ekonomię do czasów przed-keynesowskich i wypchnął keynesizm ze świata akademickiego. Myślenie Friedmanowskie ukształtowało również tzw. nową ekonomię keynesowską, czyli po prostu nową ekonomię klasyczną uzupełnioną o założenie niedoskonałej konkurencji oraz względną sztywność płac i cen. Umożliwiając twierdzenie, że całość makroekonomii w pełni zawiera się w podziale na makroekonomię nowokeynesowską i nową makroekonomię klasyczną, nowy keynesizm domknął nożyce, które wycięły z ekonomii keynesizm dawnego typu. Jak długo te nożyce nie znikną, ekonomia pozostanie w cieniu Miltona Friedmana.
Dyskusję po wykładzie dr Thomasa Palleya poprowadził prof. Jerzy Osiatyński.
Thomas Palley – ekonomista amerykański orientacji post-Keynesowskiej, absolwent uniwersytetów w Oksfordzie (stosunki międzynarodowe) oraz Yale (ekonomia); obecnie starszy doradca ds. polityki gospodarczej w AFL-CIO, największej centrali związkowej Stanów Zjednoczonych a także pracownik naukowy waszyngtońskiego Economic Policy Institute; autor m. in. książek: Post Keynesian Economics: Debt, Distribution and the Macroeconomy (1996), From Financial Crisis to Stagnation: The Destruction of Shared Prosperity and the Role of Economics (2012), The Economic Crisis: Notes from the Underground (2012) oraz Financialization: The Economics of Finance Capital Domination (2013).
—
Cykl zorganizowany we współpracy z Fundacją im. Róży Luksemburg.
—