Jeśli instytucje i politycy w Polsce nie są w stanie obronić podstawowych praw człowieka i wolności słowa, koniecznym jest, żeby wybrzmiał głos przedstawicieli Unii Europejskiej.
Szanowny Panie Juncker,
piszę do Pana, żeby poinformować o kampanii medialnej uruchomionej przez Telewizję Polską, która spowodowała histerię i zagroziła bezpieczeństwu aktorów oraz producentów spektaklu Klątwa wyreżyserowanego przeze mnie w warszawskim Teatrze Powszechnym.
21 lutego polska telewizja publiczna opublikowała artykuł na swoim portalu internetowym, w którym umieściła nielegalnie pozyskane fragmenty spektaklu. Filmy przedstawiające sceny wyjęte z kontekstu opatrzone zostały bałamutnym tekstem napisanym z wyraźną intencją stygmatyzacji aktorów, producentów i autorów sztuki.
czytaj także
Od tego czasu teatr, aktorzy i urzędnicy miasta Warszawy są narażeni na niewyobrażalną w swojej skali przemoc medialną i mowę nienawiści. Do tych działań podżegają niektórzy członkowie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego. Teatr Powszechny stara się bronić aktorów grających w spektaklu, ale nie jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwa w sytuacji, kiedy media kontrolowane przez rząd nakręcają masową histerię.
Byłoby niemożliwym wyliczyć w tym liście wszystkie ataki i zniesławienia, do których doszło w związku z naszą sztuką w ciągu ostatnich kilku dni. Stanowią one jednoznaczne przykłady łamania praw człowieka i ataków na wolność wypowiedzi. W związku z tym, że Polska jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, zaistniała sytuację jest bez wątpienia sprawą dla instytucji UE powstałych w celu obrony podstawowych praw człowieka i wolności słowa. Jeśli instytucje i politycy w Polsce nie są w stanie obronić podstawowych praw człowieka i wolności słowa, koniecznym jest, żeby wybrzmiał głos przedstawicieli Unii Europejskiej. Milczenie jest interpretowane jako zgoda na tę sytuację oraz jako wyraz poparcia dla tych, którzy uruchomili i zorganizowali tę haniebną kampanię przeciwko aktorom, autorom i producentom spektaklu.
Będę pisał do Pana z informacjami na temat rozwoju wypadków. Mam nadzieję, że Unia Europejska i jej przedstawiciele nie będą tolerować tego rodzaju ograniczania wolności wypowiedzi i łamania praw człowieka w jednym z krajów członkowskich.
Łączę wyrazy szacunku,
Oliver Frljić
czytaj także
**
Oglądaj #TVKP
Porozmawiajmy na serio o burzy wokół Klątwy w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Głos zabierają: Paweł Łysak (dyrektor Teatru Powszechnego), prof. Monika Płatek, Joanna Wichowska (dramaturżka Klątwy), Joanna Scheuring-Wielgus – polityczka (Nowoczesna), Agata Diduszko-Zyglewska (Krytyka Polityczna).