To kolejne w tym roku wyróżnienie dla Anny Cieplak za wydaną przez Krytykę Polityczną powieść „Ma być czysto”.
Anna Cieplak została laureatką Nagrody Conrada 2017 za powieść Ma być czysto, która w zeszłym roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Gratulujemy!
Miarą sukcesu opowieści jest spójność świata, w którym się opowieść toczy i w którym zostaje zrozumiana – mówił w laudacji prof. Michał Paweł Markowski przewodniczący kapituły Nagrody Conrada. – Im bardziej świat, w którym, i o którym opowieść się rozwija, jest oczywisty, tym mniej narrator ma kłopotu z uzasadnieniem miejsca, z którego przemawia. Udziela głosu swoim bohaterom, ale panuje swobodnie nad ich słowami. Opisuje świat, który widzi, bo świat ten w pełni zasługuje na opis. Ten, kto opowiada, ufa rzeczywistości i ufa swojemu językowi, ale przede wszystkim ufa sobie i to potrójne zaufanie (do świata, do języka i do siebie samego) jest podstawą dobrze skrojonej opowieści, w której wszyscy znajdują upodobanie i schronienie na czas niepogody – dodał Markowski.
Laureatka, oprócz statuetki, otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy złotych, możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie oraz promocję podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada oraz na łamach „Tygodnika Powszechnego”.
czytaj także
To kolejne w tym roku wyróżnienie dla Anny Cieplak. We wrześniu została Laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jest również Finalistką Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Stypendium im. Stanisława Barańczaka.
Ma być czysto zostało również Książką roku w plebiscycie Radiowego Domu Kultury Trójki.
Anna Cieplak jest animatorką kultury, aktywistką miejską, autorką książek (Zaufanie 2015, Lata powyżej zera 2017). Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie). Nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN (2014), stypendystka w ramach programu „Aktywność obywatelska” (2015).
Wmawianie ludziom, że wszyscy tak samo możemy się realizować, jest nieuczciwe