W tym miesiącu nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukażą się dwie ważne książki.
Co to jest populizm? Jana-Wernera Müllera to esej, który jest lekcją myślenia o populizmie i propozycją tego, jak z nim walczyć.
Nierówności. Co da się zrobić? Anthony’ego B. Atkinsona, kolejna pozycja w naszej Serii Ekonomicznej, pokazująca dynamikę nierówności w ostatnim stuleciu oraz naukowe propozycje na ich zmniejszenie.
Obie pozycje zamówić będziecie mogli na stronie internetowej Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
** Nierówności. Co da się zrobić?
Anthony B. Atkinson
Nierówności są z nami od zawsze: archeologowie znajdowali ich ślady na prehistorycznych stanowiskach, w starożytnej republice rzymskiej senatorzy bogacili się kosztem niewolników i podbitych terytoriów, w czasach reformacji w niemieckich miastach współczynnik Giniego szybował do niebotycznych poziomów.
Czy skoro po tylu latach reform, wojen i postępu wciąż nie poradziliśmy sobie z tym, że jedni mają więcej a inni mniej, problem w ogóle da się rozwiązać?
Anthony B. Atkinson, jeden z najważniejszych badaczy zajmujących się nierównościami, twierdzi że tak, choć będzie to wymagało reform bardziej wyszukanych niż zwykłe podwyższenie podatków dla bogatych i szeregu kompleksowych zmian w dziedzinach zatrudnienia, technologii, ubezpieczeń społecznych, dystrybucji kapitału i opodatkowania.
** Co to jest populizm?
Jan-Werner Müller
Trump, Berlusconi, Erdoğan, Le Pen, Orbán, Kaczyński – gdzie nie spojrzeć, tam populiści. Ale co to właściwie jest populizm?
Czy każdy, kto krytykuje Wall Street i komu nie podoba się coś w Unii Europejskiej, jest populistą? Jaka jest różnica między prawicowym i lewicowym populizmem? Czy populizm zbliża rząd do ludzi, czy jest zagrożeniem dla demokracji? Kim są w ogóle ci „ludzie” i kto mówi w ich imieniu?
Co to jest populizm? to prowokacyjna i przystępna w lekturze książka, która pokazuje, jak demokraci powinny radzić sobie z populistami, a w szczególności, jak przeciwstawić się ich pretensjom do tego, że mówią w imieniu „milczącej większości” lub „prawdziwych ludzi”.
Populizm jest nie tylko antyliberalny, ale też antydemokratyczny – to nieodłączny cień polityki przedstawicielskiej. Oto teza Jana-Wernera Müllera z tej błyskotliwej książki. Nie ma lepszego przewodnika po populistycznych namiętnościach, które dziś obserwujemy.
Ivan Krastew, „International New York Times”
**
Wspieraj nas i zapisz się do newslettera KP
Jeśli chcesz otrzymywać regularne informacje o tym, co robimy, zapisz się do newslettera.